| anonim_4396 a întrebat:

Salut din nou!

Sunt la o facultate de arte vizuale, si sunt curioasa de licenta, tot ce stiu e ca noi trebuie sa venim cu tema practica si documentatia de vreo 30 pagini despre tema.

Sunt la profilul de grafica, si pot sa zic, ca ea cuprinde o lista destul de lunga despre ce e considerat a fi grafica, fie ca e traditionala fie digitala.

Intrebarile mele sunt:

1. Pot sa vin cu ce tema vreau eu si sa o sustin, fie ea grafica traditionala sau digitala, sau profesorii imi impun mie ce tema sa fac si sa sustin ceea ce vor ei?
(Intreb asta, pentru ca am avut cateva conflicte de genu, unde profesorii mereu isi dadeau dreptate si nu am fost lasata sa fac ce vreau chiar daca facea parte din domeniu, si am nevoie de raspunsuri si de la altcineva in afara de ei)

2. Pot profesorii sa refuze sa fie coordonatori de licenta unui student, iar acel student sa ramana pe dinafara, chiar daca acel student are o tema pregatita si are legatura cu domeniul, in cazul de fata Arte Vizuale - Grafica?

3. Daca putem alege sa facem orice tema pentru licenta care are legatura cu departamentul, au voie profesorii sa refuze ideile studentului, si sa ii impuna sa vina cu altceva, fie pentru ca acei profesori au putina sau deloc experienta in tema aleasa de student?

(Exemplu: Studentul vrea sa faca pentru licenta Benzi Desenate/Comic-uri, iar profesorul refuza asa ceva si ii impune, sa nu zic "sugereaza" ca e un cuvant prea frumos, sa faca altceva. Doar pentru. ca profesorul nu are experienta in asa ceva, chiar daca face parte din Domeniu, in cazul de fata Arte Vizuale Grafica. Iar din cate stiu eu, profesorul coordonator de licenta nu ar trebui sa aiba treaba cu asa ceva ci sa fie acolo in caz ca ai intrebari si nelamuriri)

Astept raspunsurile voastre, si niste pareri la situatia legata, ca nu suntem lasati sa ne exprimam si sa evoluam prin ceea ce ne dorim, in schimb suntem limitati doar la ceea ce profesorii cunosc.

Nu mi se pare normal sa se intample asa ceva, mai ales in universitatile de arta, unde libertatea e cea mai importanta.

1 răspuns:
| Danzell a răspuns:

Ceea ce pot sa iti spun e ca trebuie sa discuti cu profesorii legat de tema,
Te poate refuza ca profesor coordonator, daca nu stii sa te comporti in fata unui profesor, el nu e obligat sa iti asculte ifosele... cel mai probabil te vor repartiza unui alt profesor care are mai putini studenti la licenta.

De ales ar trebui sa poti alege tu ce vrei. Insa ca artist nu vei lucra in mare parte cum vrei tu. Daca vei lucra tot aici trebuie sa respecti o gramada de constrangeri.

Daca te angajeaza cineva sa pictezi o biserica ortodoxa tu n-o sa poti picta capela sixtina acolo.Ma intelegi?

Just go with the flow... obiectivul tau e sa iti iei licenta nu sa iti pierzi timpul si banii.