| Andrei0986272 a întrebat:

Salut,eu am făcut profesionala,după ce am terminat-o m-am dus la seral,va dati seama că acolo nu prea se învață deloc, nici eu nu am învățat deloc și sun cam paralel cu școala și vreau să vă întreb dacă mi-aș da silința si as învață 2 ani la greu și aș face-o și zic că mi-ar placea, as putea sa iau BAC-ul? Si de unde as putea să invat? De pe net știu pot sa fac meditații dar as prefera online, mă simt mai bine, așa și gândesc mai repede, va mulțumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La seral trebuie sa inveti 3 ani (sunt 13 clase), timp in care te poti apropia de nivelul cerut la Bac.
Pentru a lua Bac-ul, mai trebuie sa inveti si tu, suplimentar, folosindu-te de orice sursa disponibila (meditatii, online, autodidact etc.).

| Violleta2022 a răspuns:

Meditatiile online nu au dat niciodata rezultate, fiind pierdere de vreme.
Ideal este sa mergi zilnic la liceu, la seral evident si sa inveti lectie de lectie, ca sa fii in stare la sfarsit de a 13-a, sa sustii si sa iei BAC-ul.

| mihai69 a răspuns:

Acum un secol, la București, erau niște cursuri (cu plată, dar sumele erau de bun simț) la Univeristatea Populară Dalles care pregăteau pentru admitere la facultate (matamatică, fizică etc.).
Nu știu dacă mai există (nici UPD, nici cursurile de acolo), dar așa ceva aș recomanda. Pe net pot fi și chestii greșite - nu garantează nimeni că nu începi să înveți pe un s@it făcut la OHA.
Dar la niște cursuri cu un profesor real, bine pregătit, ai avantajul că poți pune întrebări și te lămurește. Are și metode de a se face înțeles de către elevi, și experiența predării materiei dar și a examenelor și te poate pregăti și din acest punct de vedere.
Așadar, recomandarea mea e să te chinui să găsești niște astfel de cursuri. Fie la o fundație, fie la un liceu, fie în alt loc, dar numai așa vei putea să înveți cel mai eficient.
Baftă!

| Celcestietot a răspuns:

Poți lua Bac-ul și într-un an fără eforturi mari, cunosc cazuri. De exemplu un coleg de la mine, tot paralel era cu învățatul, și s-a pus pe învățat în ultimele 2 luni și a luat peste 8 la toate (nu mint).