| Young27338273 a întrebat:

Salut, De ce păsăricile NU SE ELECTOCUTEAZA CAND STAU PE FIRELE DE INALTA TENSIUNE?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca stau doar pe un singur fir.

| RAY a răspuns:

Nici tu nu ai muri dacă și fii în aer și ai pune mana pe fire

| sierra1 a răspuns:

Dacă "păsăricile" ar sta cu un crac pe fir și cu altul pe sol, ar rămâne fără pene (circuit inchis adică)

| doctorandus a răspuns:

Trebuie sa ai doi poli sau faza plus pamantul pentru a te curenta. Asa ceva nu exista pe un singur fir. Sa nu faci asta la priza, ca podeaua se pune drept pamantul.

| NLS a răspuns:

Nu au contact cu ambele fire, de aceea.
Tu cand introduci un cui in priza pe faza (caci pe nul nu te-ar curenta), faci contact si cu pamantul si astfel se inchide circuitul.

Ele pe sarma, nu fac contact cu pamantul, pentru ca firele sunt sustinute de niste tole de ceramica (sau alte materale izolatoare).

| gabicoo a răspuns:

Pentru că nu știu să citească ce scrie pe stâlpii care susțin firele!

Și să știi că păsăricile se ard, dar nu pe firele de înaltă tensiune, ci în parcările de tiruri, iar păsărelele, cum ar fi fost corect să scrii, sunt doar în capul tău!

| Hyperion7 a răspuns:

Pentru că acele fire sunt destul de groase și pe deasupra sunt și ușoare, nu ar avea cum să se electrocuteze.
Mă rog, eu și fizica, dar mă gândesc că poate de asta.

| Goete a răspuns:

Pentru ca ele stiu fizica, si stiu ca pentru electrocutare e nevoie nu doar de pozitiv ci si de negativ, masa.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Pentru ca stau pe un singur fir.

| helpforyou a răspuns:

Neavand contact si cu alte obiecte (conducoare de electricitate) diferenta de tensiune este 0, deci nu se vor electrocuta.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Pe firul de inaltă tensiune circulă doar energia, nu și împămăntarea.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Pentru că au gheruțele acoperite cu cauciuc, deci izolate.
Dar ca să nu îmi sară-n cap Dario și alții cu deficiențe de simț al umorului, îți spun și varianta reală. Nu se curentează pentru că stau pe un singur fir. Electrocutarea se produce când curentul trece prin corp, de la firul cu potențial electric până la potențialul zero, adică în pământ. Și tu dacă te agăți de firul ala cu amandouă mâinile, și nu atingi nimic cu altă parte a corpului, nu te curentezi. Curentul nu trece prin tine, că nu are unde să se ducă.
Să nu te pună dracu să încerci, că se pot întâmpla multe. A fost și un caz acum 7-8 ani cu un parașutist, care a aterizat fix pe un fir de 50 de mii de volți, și nu l-a prăjit, pentru că a căzut pe un singur fir.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Acoperite cu cauciuc? Uite cum mi-ai dat prilejul „sa-ti sar in cap".
Amuzant!

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru darrio2007):

Mă gândeam eu că nu te poți abține, și am băgat un disclaimer…
La Mulți Ani!

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Să te gandesti in continuare. La multi ani!

| Iepuroi a răspuns:

Păsăricile rolling on the floor)))
Nu se electrocutează pentru că stau doar pe un fir și nu ating altceva să ducă electricitatea in pământ.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Iepuroi):

Depinde de fir. E un fir anume care le poate zgâlțâi bine pe păsărici dacă stau pe el… Mă rog, e mai mult stâlp decât fir.