| SSScr a întrebat:

Salut, imi puteti face o diferenta intre mate-info si filologie adica avantaje si dezavantaje la terminarea liceului? Sunt pe mate-info si as vrea sa ma transfer pe filologie.

5 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

E mult mai ok Mate-Info,daca rezisti desigur.
Gandeste-te doar, la filo faci o gramada de materii pe care n-o sa le folosesti nici o data. Istorie, Geografie, Latina etc.
Mate info iti deschide mai multe porti, domeniul IT cel mai bun cu salarii peste mediu.

| Rektsona a răspuns:

La filo se fac 2 ore de mate pe sap si 5 ore la engleza germana sau franceza depinde de liceu. la mate se fac 4 ore de mate si 5 de info daca e info intensiv sau mai putine daca e engleza intensiv. la filo se da teza la istorie sau geografie, engleza, franceza sau germana, latina probabil si romana. La mate se da teza la info, la mate si la fizica biologie sau chimie. Avantaje filo poti face dreptul, jurnalismul, psihologia, filosofia, stiintele comunicarii, stiintele politice si administrative, agronomia, medicina si farmacia, poatemai sunt nu stiu. la mate daca vrei sa faci bani faci IT, stai la un calculator ore in sir si faci naveta in alta tara frecvent dar castigi minim 3000 de euro sau pe partea economiei dar iti trebuie geografie, la chestii bazate pe fizica poti merge. ok, cam atat funda?

| Vieriu_Lavinia_1996 a răspuns:

E mult mai uşor la filologie decât la mate-info...şi după doi ani scapi de matematică, eu una sunt la filologie şi mă descurc destul de bine, nu mi se pare nimic greu şi multe cunoştinţe ţi se readuc aminte din clasele 7-8...

| Pool77 a răspuns (pentru Vieriu_Lavinia_1996):

Sa ne spui cum o sa fie la McDonalds sau KFc smug

| Euu8 a răspuns:

NU! Nu te transfera! Profilurile reale deschid mai multe porti in viata decat profilurile umane.