| Laurentiu017 a întrebat:

Imi puteti spune totul despre profilele unui liceu?
Adica ce materii are, ce meserie poti avea.
Dar daca esti, de exemplu, pe profil Stiinte ale Naturii, adica medicina, din ce stiu, si termini liceul, poti face facultatea de ecomonie, de exemplu?
Multam, FUNDA big grin

Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

Să știi că dacă termini Ştiinţe ale naturii nu este obligatoriu să te duci la facultatea de medicină! Poţi să te duci la psihologie sau la hidrotehnică, doar că-ţi va fi mai greu să recuperezi! Deci indiferent ce profil eşti te poţi duce la orice facultate vrei!
-la Mate-Info faci 5-4 ore de matematică pe săptămână depinde dacă ești la bilingv sau nu, 4 de română, 2 de bio, 3 de fizică, sport și religie câte una pe săptămână, muzica şi desenul sunt alternativ la 2 săpt, engleză şi franceză/germană câte 2 asta dacă ești la Mate-Info simplu, fără bilingv, fără intensiv, 3 info pe săptămână(TIC+Info)depinde de profesor cum își gestionează orele, istorie una, geografie una, chimie 2;
-la Ştiinţe ale naturii sunt 2 ore de fizică, 4 de info, 4-5 de matematică, engleză și franceză 2 ore, istorie și geografie o oră, 3 de biologie şi restul nu prea mai ştiu.
Cel mai bine este să-ţi zică cei în cunoștinţă de cauză pentru că eu ştiu doar ce este la Mate-Info pentru că ăsta este profilul meu!
La Ştiinţe, filo şi ştiinţe sociale deja nu mai sunt sigură așa că mai bine îţi spun cei care ştiu!
Tot ce am spus este valabil pentru clasa a 9-a, pe parcurs se schimbă programa!
Sper că am reușit să te ajut cât de cât!

6 răspunsuri:
| August99 a răspuns:

Dupa ce termini liceul poti face ce facultate vrei tu. indiferent de profilul la care ai fost in liceu

| Laurentiu017 explică (pentru August99):

Aha, mersi.
Dar despre profile imi poti spune ceva?

| JetBlueJet a răspuns (pentru August99):

Bine dar profilul de la liceul te ajuta la facultate mai departe. Daca esti la sportiva sau ss de exemplu si apoi vrei la o facultate de informatica...Ori nu reusesti ori o sa fie greu ca naiba.

| August99 a răspuns (pentru Laurentiu017):

Depinde si de liceu. daca e un liceu mai bun sau mai slab

| Laurentiu017 explică (pentru August99):

Liceul la care vreau sa ma duc e unul destul de bun, LICEUL PEDAGOGIC "D. P. PERPESSICIUS" BRAILA, media de admitere este 8.40, cam asa, si are Stiinte Sociale, Stiinte ale Naturii si filologie, deci...consider ca e bun.