| Andrei2991 a întrebat:

Salut, imi spune si mie cineva un liceu unde sa NU existe deloc matematica. Nu suport matematica nicidecum. Astazi doamna profesor m-a pus sa ies la tabla, nu am stiut un singur exercitiu si mi-a pus un 4. Trebuie cineva sa ii explice ca nu inseamna ca esti prost doar daca nu intelegi o lectie pe care ea nu stie sa o explice tuturor. Deci exista vreun liceu de genul, e ok si pana in clasa a 10-a dar m-am saturat de tot de materia asta tampita.

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista un asemenea liceu, doar ca la unele matematica este mai grea si la altele mai usoara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara matematica deloc nu exista, exista in sa profile de filologie unde se face matematica de baza M3 in primii 2 ani, pana in clasa a10a.

| T0T a răspuns:

De fapt cam ești. Dacă era exercițiu de nota 5 înseamnă că era banal. Nimeni nu o să stea să le explice ălora mai înceți la minte că altfel restul va rămâne în urmă din cauza voastră. Încercați să nu mai dați vina pe profesor atâta timp cât sunt și elevi care se descurcă, e mai mult vina voastră.

| Andrei2991 explică (pentru T0T):

Era un exercitiu cu ceva descompunerea in factori comuni sau ceva de genul. Doamna a pus un elev sa descompune un exercitiu ( l-a rezolvat corect ) si apoi doamna m-a chemat pe mine sa "descompun" rezultatul de la acel exercitiu, a mai chemat pe altcineva, si ne-a pus amandurora 4... Si apoi ne-a aratat ca rezultatul era exercitiul de la inceput. Deci ea mi-a spus sa descompun un exercitiu deja rezolvat apoi sa imi puna un 4 si sa aflu ca rezultatul era exercitiul de la inceput (adica nerezolvat)...

| T0T a răspuns (pentru Andrei2991):

Doamna v-a dat ceva la mintea cocoșului. Se vede că nu stăpânești bine noțiunile, asta se întâmplă dacă nu înveți iar ca să înțelegi matematica trebuie să o iei logic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei2991):

Pai daca ti-a dat ceva deja rezolvat, oare cine e prostul? Vezi ca ai examen la vara, sa nu uitam ca in tara asta pentru notele elevilor sunt responsabili doar profesorii...mai bine te duci la o profesionala.

| Andrei2991 explică (pentru T0T):

Doamna ne da 2/3 definitii, cheama elevii buni la tabla, pe ceilalti nu. daca spui ca n-ai inteles lectia te cheama la tabla, iti repeta din nou exact acelasi lucru... Ce pot sa fac eu daca nu reuseste sa explice in detaliu pentru toata lumea.

| T0T a răspuns (pentru Andrei2991):

Și ăia buni de unde știu să rezolve?

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca trebuie sa ai nitica rabdare: si Einstein era repetent in primele 12 clase la matematica.
Apoi a reinventat-o!
Daca esti comod, cauta un liceu sau un seminar de teologie! Si acolo se mananca o paine buna.

| oprescudorin11 a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare!
In tinerete am luat prima nota la matematica '2'(doi).
Am mai invatat mai mult, disperat, cu ambitie, am fost singurul din clasa care m-am calificat la o olimpiada de matematica, apoi profesorul nici nu ma mai intreba, imi punea 10, numai cand imi venea randul la tabla, fara sa intrebe nimic.
Iarasi rau, jignitor!
Nu te baza pe profesori, orice lectie pe care vrei sa ointelegi, explicati-o singur!
Toti suntem oameni.Doar.

| untu a răspuns:

Ai nevoie de meditatii omule! Nu exizta un liceu sau o scoala fara ora de matematica pentru este o ora strict necesara vietii oricarui om! Este cineva din familie care a invatat matematica si a luat note bune? Daca da, roaga sa te ajute la exercitii si problemele de matematica si o sa-ti explice cat mai detaliat si pe intelesul tau! Omul este prost fara matematica, o sa-ti fie de mare de folos in viata sa-ti calculezi cu cifrele!

| AlexDFY a răspuns:

La profilul industrie alimentara se face mate M3 adica cel mai slab nivel de mate, si se fac doar 3 ore pe saptamana, cam asa e la profil tehnic.

| Stell99 a răspuns:

E materie tampita pentru ca nu o inteleg "savantii" ca tine laughing

Trebuia sa iti puna 1 nu 4.

| Andrei2991 explică (pentru Stell99):

Ia-te de mana cu ea si pleaca pe garla, si sa nu mai vii inapoi...

| Stell99 a răspuns (pentru Andrei2991):

Bai copil tembel.Eu m-am luat de mana cu ea acum mult timp si am un salariu la caare tu nici nu iti permiti sa visezi.

| HappyGirl4 a răspuns:

Pai liceu nu e, dar profile sunt, poti sa mergi la filologie, acolo faci in jur de 2 ore de matematica pe saptamana. happy

| Andrei2991 explică (pentru HappyGirl4):

Nu te cred, doar doua ore! Filologie, here i come!

| IrisMisaki21 a răspuns:

Mai exista si liceul de Arte unde se face mate doar pana in a 10-a si e la un nivel mai slab (e usoor) nu se pune deloc accent pe aceasta materie.Deci,daca ai talent...winking

Răspuns utilizator avertizat
| Anaandreea11 a răspuns:

Nu cred ca e liceu fara mate. Doar daca te duci pe filo vei avea mate doar a 9a si a 10a, 2 ore pe sapt si oricum profii nu va vor dispera cu matematica daca esti la filo.

| chocolateo a răspuns:

Liceu unde nu se face mate nu stiu daca este.Dar exista profilul filologie la care sunt si eu unde faci matematica doar in clasa a9a si a10a.Crede-ma ca si eu am o profa de engleza de care imi este frica si tremur mereu la ea la ora.Bafta la mate!

| Voicu_Crina_1981 a răspuns:

Salut.Nu-i vorba de liceu, ci de profil! Dintr-a 10-a nu mai faci matematica!(asta e la filologie).

| Andreea91111 a răspuns:

La ştiințe sociale nu faci matematică...şi eu fug cât văd cu ochii de ea