| m4r1n a întrebat:

Imi spuneti daca se da amenda pentru ca nu ti-ai facut buletinul in 15 zile si daca da cat costa?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit OUG nr.97/2005, art.42, lit.b) nerespectarea termenului de 15 zile de la implinirea varstei de 14 ani, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 40 lei la 80 lei. Numai bine!

| apalipis a răspuns:

Nu se da amendalaughing. Eu am avut ceva probleme si am intarziat cu 1 an facerea buletinului si nu am platit nici o amenda.
Si eu am crezut ca o sa mi se dea amenda, mai ales ca am intarziat atata timp dar nu s-a intamplat asa.

| GeoXD a răspuns:

Nu,nu se da. eu mi-am facut buletinul la 5 luni dupa ziua mea, si nu a zis nimeni nimic ^^

| C0nflic7 a răspuns:

Amenda se da in functie de cate luni ai intarziat
nu stiu sa iti spun cat e amenda

| Sweety91 a răspuns:

Depinde.Amenda nu cred ca primesti, dar e posibil sa-ti faca un proces verbal. Eu imi facusem buletinul si il si scosesem de 1 saptamana si au venit politistii dupa mine acasa, mi-au facut proces verbal pentru ca nu mi-am facut buletinul. Depinde cat de idioti sunt aia de la politie si de la primarie...