| ZokoZEW a întrebat:

Salut! Învăț la școală profesională și eu as vrea sa mă transfer la un liceu, am întrebat astăzi profesorii daca pot face chestia asta iar ei mi-au spus că dacă nu am luat media de capacitate pentru liceu, nu am cum să mă transfer, ci doar din clasa a 11 a.M-am interesat pe internet și transferurile de la școală profesională la liceu se face pe diferență și medie.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform reglementarii de pana acum, citez:
"ART. 141
  (1) Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
  f) elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IXa a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii care au finalizat clasa a X-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"
Din 3 septembrie a intrat in vigoare noua lege a invatamantului preuniversitar nr.198/2023 si urmeaza ca Ministerul Educatiei sa emita o noua metodologie privind transferul elevilor si nu se stie exact care vor fi conditiile de transfer in viitor, probabil ceva apropiat de vechea metodologie.

| Floreenofficial a răspuns:

Buna! Mai încearcă daca vrei sa te muti la liceu, dar eu zic că e bun și profilul tău economic.Bafta!

| grthgeh5ystv4467gyert a răspuns:

La ce scoala inveti?

| ZokoZEW explică (pentru grthgeh5ystv4467gyert):

Economic(bucătar)

| grthgeh5ystv4467gyert a răspuns (pentru ZokoZEW):

Adica e liceu economic?

| CireasaDePeTort2313 a răspuns:

Iei legatura cu directorii sau cu cine este acolo la scoala si vezi