| axelll97 a întrebat:

Salut la Facultatea de Automatică și Calculatoare apar 4 profile
1. Calculatoare
2. Automatică și Informatică Aplicată
3. Tehnologia Informației
4. Informatică
Care este diferenta intre ele?
Tehnologia Informației nu este cumva T.I.C?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu Tehnologia Infromatiei nu inseamna TIC. nu exista facultate care sa te invete sa scrii in word.

Si cred ca sunt doar 3 profile sau ultimul e informatica industriala.

1. calculatoare se refera la partea de hardware - programare embedded, micropocesoare si alte nebunii de genul

2. se ocupa de sisteme automate, robotica

3. e partea de software

| axelll97 explică (pentru suntserios):

Deci 3 e ceva asemanator cu c++ ce fac eu acum in liceu?
Cu ceva de genu as dori sa fac.

| suntserios a răspuns (pentru axelll97):

La facultate inveti programare, nu C++ ca ala e un limbaj, facultatea nu te invata un limbaj pe de rost, te invata programare la modul general.

si da, pe langa multe alte faci si prgramare, dar faci si matematica, faci electronica, electrotehnica, samd...

vrei doar programare exista facultate de informatica unde se face exclusiv treab asta (pe langa matematica bineinteles)

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Lol? "Programare la modul general" inveti in liceu, partea aia de algoritmica samd oricum o reiei in facultate. In facultate se mai face ceva managementul proiectelor, medii de dezvoltare vizuale mai mult, tot felul de bazaconii conexe cu programarea (de exemplu la baze de date faci algebra relationala de crapi) si tot asa. Daca vrei doar programare, inveti singur.

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

In liceu inveti bazele programarii, in facultate strict legat de facultate inveti principiile programarii orientate obiect, inveti pradigme de programare, inveti programare in sisteme distribuite si paralele samd... adica programare la modul general nu neaparat particularizata pe un limbaj.

ca trebuie sa inveti singur, asta e valabil pentru orice domeniu si orice facultate ca nu iti baga nimeni direct in cap cunostintele, ca nu asta e scopul facultatii, scopul facultatii e sa iti dea niste directii, de asta nici nu se axeaza pe un limbaj o facultate de profil IT