| Rquw a întrebat:

Salut! La fizica eu pe primul semestru am media 9 si pe al doilea urmeaza sa am media 4, eu nu ma stresam deaorece eu stiam ca daca ai media 4 pe un semestru trebuie sa ai media minim 7 pe celalalt ca sa nu dai corijenta, dar mie profa de fizica imi tot spune ca daca raman corijent pe semestru trebuie sa dau corijenta in vara si nu inteleg deloc deoarece din cate stiu eu nu functioneaza asa

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce ti-a spus profesoara, corigent ramai doar daca media anuala este sub 5, daca ai media anuala de cel putin 5 promovezi la respectiva materie, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 115.(1)Sunt declaraţi promovaţi elevii care, la sfârşitul anului şcolar, obţin la fiecare disciplină de studiu/modul cel puţin media anuală 5, 00/calificativul „Suficient", iar la purtare, media anuală 6, 00/calificativul „Suficient"."