| orosdoru a întrebat:

Salut.Lucrez la atestat pentru constructii si am nevoie de o antemasuratoare.Trebuie sa plachez un soclu de 20 cu piatra naturala si nu stiu cum sa fac calculul. Dupa aceea trebuie sa fac deviz-ul.Dau funda celui ce ma poate ajuta

Răspuns Câştigător
| Clujean25 a răspuns:

Măsori fețele soclului și calculezi suprafața totală de piartă de care ai nevoie. Apoi în funcție de cât adeziv consumi per metru pătrat(de exemplu 5km/mp2) calculezi necesarul de adeziv. Dacă trebuie și tencuit înainte, la fel calculezi și de cât mortar ai nevoie pentru suprafața respectivă. Mai ai nevoie și de lac sau ulei de in.
Devizul îl faci în felul următor:
-suprafața x costul unui mp2 de piatră = prețul pietrei.
-suprafața x necesarul de adeziv per m2 = nr. de saci care costă atât.
-suprafața x necesarul de chit de rosturi pentru 1 mp = prețul chitului
-suprafața x consumul de lac sau ulei de in per m2 = prețul lacului sau uleiului
-manopera x costul manoperei per m2= prețul manoperei
___________
Total: Suma costurilor de mai sus.

| corolav a răspuns (pentru Clujean25):

Devizul nu se face așa.
Devizul se face în baza datelor furnizate de „Catalogul de norme de deviz" pentru categoria respectivă de lucrări.
Apoi, la fiecare articol, se înscrie cantitatea ( conform antemăsurătorii)și apoi se echivalează și se calculează pentru fiecare din cele patru elemente aferente fiecărui articol din catalog: material, manoperă, utilaj, transport.
La urmă se fac finalurile pe coloane și apoi totalul general I.
După acesta se adaugă toate obligațiile suplimentare aferente acestei categorii de lucrări, se adugă TVA-ul și totalul general II.
El nu a învățat cum se întocmește o antemăsurătoare?
Cum se întocmește un deviz?
Ce a învățat el în patru ani de liceu?
Și, du

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Calculezi lungimea soclului in plan (m) si il inmultesti cu inaltimea (in cazul tau 20 cm, adica 0, 20 m). astfel aflii suprafata(aria) soclului in m2. inmultesi suprafata astfel obtinuta cu pretul pietrei naturale pe m2 si obtii costul placarii cu piatra al soclului.

ex : 2, 45 m+3, 20 m = 5, 65 m (lungimea)

aria = 5, 65 m x 0, 20 m = 1, 13 m2

cost total : 1, 13 m2 x 25 lei/m2 = 28, 25 lei

regis
| regis a răspuns:

God, sa inteleg ca dupa asta vei fi un specialist in constructii?

| orosdoru explică:

Multumesc.Pacat ca pot da numai 1 funda