| Gshjbd372 a întrebat:

Salut lume! Stiu ca vi se pare stupida intrebarea mea si sunt in clasa a VIII-a... Am aflat ca pe profilul stiinte ale naturii poti deveni medic stomatolog, imi este clar pana aici. Dar... In acel profil, este obligatoriu si fizica? Si daca se preda fizica, se va da bacul la fizica? Da sau nu. Voi da funda! :*

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Eu sunt pe științe ale naturii și fac 3 ore de BIO, 3 de chimie și 2 de fizica. Depinde de liceu. La fizica tot trebuie sa înveți pentru ca trebuie sa ai ceva note. La teze trebuie sa alegi doua dintre următoarele: fizica, chimie și biologie. La bacalaureat vei alege una dintre următoarele: fizica, chimie, biologie și informatica. Iar la medicina se da admitere din biologie si chimie (in principiu, la UMF "Carol Davila" se mai da si din fizica la alegere). Succes la Evaluarea Naționala si toate cele bune!

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Da, fizica este una dintre materiile importante, impreuna cu chimia si biologia. Din cate stiu eu la bac poti sa alegi chime sau bio in loc de fizica. Admitere la medicina dentara se da la fel din bio si la alegere fizica/chimie. Cred ca se studiaza biofizica in anul 1 si apoi gata. 10 ani si esti medic stomatolog. :-)

| Gshjbd372 explică (pentru Eireann):

Deci, asta inseamna ca o sa ma axez mai mult pe biologie si chimie... Eu doar am vrut sa stiu daca se rupe fizica in liceu la profilul stiinte ale naturii.