| SakuraHaruno4348 a întrebat:

Salut! Ma poate ajuta cineva cu o explicație cum se rezolva:
Un curier grăbit livrează 5 scrisori în 5 cutii poștale diferite. Care este probabilitatea ca exact 4 dintre scrisori să fie livrate în cutia corectă?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Dacă cele 5 scrisori sunt cate una pentru fiecare cutie poștală, atunci punând 4 scrisori corect, a 5-a va fi pusă tot corect.
Numărul de cazuri posibile este aranjamente de 5 luate câte 5 sau același lucru permutări de 5 elemente, adică 5 factorial: 5!=1*2*3*4*5 = 120
probabilitatea = nr cazurilor favorabile/ nr cazurilor posibile = 1/(5!) = 1/120 = 0, 008(3) = 0, 8(3)%

| Brizbriz a răspuns (pentru halogen001):

"acum 5 ore | halogen001 a răspuns:
Dacă cele 5 scrisori sunt cate una pentru fiecare cutie poștală, atunci punând 4 scrisori corect, a 5-a va fi pusă tot corect."

lol, deci, daca ignori matematica, atunci un raspuns corect este:

aceeasi probabilitate cu a pune 5 scrisori in cutia corectawinking

| halogen001 a răspuns (pentru Brizbriz):

Ai un raspuns diferit? happy

| Brizbriz a răspuns (pentru halogen001):

Nu, tocmai, insa asta acopera ideea de raspunswinking
chiar daca e... zen laughing

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Raspunsul va fi explicatia pentru care facturile ne ajung amestecate la destinatie. tongue

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Mai exista cineva in anul 2022 care inca primeste facturile pe hartie?!hee hee

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Da, aproape jumatate din abonati, mai ales persoanele in varsta si cei care n-au internet.

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Mai nasol ca tu ai, dar factura tot pe hartie pare ca iti vine...hee hee

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Eu le primesc electronic. tongue

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"...facturile ne ajung amestecate la destinatie."

Atunci poate nu stii ce inseamna "ne".

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

"Ne" inseamna pentru noi.
Suntem mai multe familii in curte, doar o parte are factura electronica.

| halogen001 a răspuns:

Intre mulțimea scrisorilor și mulțimea cutiilor poștale se realizează o aplicație bijectivă atunci când se pun scrisorile în cutii. Evenimentul favorabil e unul singur, când fiecare scrisoare e pusă în cutia potrivită. Numărul aplicațiilor bijective (permutătilor de 5 elemente) este 5! = nr. cazurilor posibile = 120.

| halogen001 a răspuns:

Când pun 4 scrisori corect, de fapt pun 5 corect, deci e o singură permutare care satisface condiția, iar restul 5! sunt cazurile posibile.

| Sophieka a răspuns:

Toate scrisoarele pot ajunge in cutiile postale corecte daca curierul este atent la colet, nume, adresa si cutia postala a fiecaruia in parte.

| trophin a răspuns (pentru Sophieka):

E vorba de un răspuns matematic, nu unul logic phbbbbt

| Sophieka a răspuns (pentru trophin):

Nu iti vad raspunsul matematic.

| trophin a răspuns:

Ce manuale de matematica foloseati în liceu? M1, 2, 3?
laughing

| trophin a răspuns:

Sau câte ore de matematica aveați pe săptămână? În afara de cele opționale happy