| Stefandude a întrebat:

Salut, maine am teza la franceza si as vrea sa stiu cum se formeaza fraza conditionala in franceza?+ exemplu. funda

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

On topic: Probabil vrei sa stii concordanta timpurilor in fraza conditionala, ca de format, se formeaza din regenta si subordonata introdusa prin "SI".

| nameuser a răspuns:

TPU nu-ti face temele, clar?!?

| timeisallweneed a răspuns:

I caz:In propozitia principala putem avea prezentul, viitorul sau imperativul iar in cea secundara "SI" + prezent.
Ex: Nous allons nous baigner, s'il y a du soleil.(Mergem sa ne scaldam, daca este soare.)
Nous irons nous baigner, s'il y a du soleil.
Allons...
Al II-lea caz : In prop. principala avem conditionalul prezent iar in secundara "Si"+imperfectul.
Ex:J'aurais surement un bateau, si j'habitais pres de la mer.
Al III-lea caz : In principala conditionalul trecut iar in secundara "SI"+mai mult ca perfectul.
EX:Je t'aurais prete ma canne a peche si tu me l'avais demandee.

Succes!