| ValoareLaMinut a întrebat:

Salut, niste recomandări de carti sa-mi îmbunătățesc vocabularul? Recent s-a întâmplat sa ma uit la un podcast si de multe ori m-am găsit cautand unele cuvinte în dex, nu ca ar fi ceva rau, nu m-am simțit prost sau inferior, mai mult lăsat pe afara. Sugestii?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar citind carti poti sa-ti imbunatatesti vocabularul, incepand cu cele de aventura sau care iti plac si ajungand sa citesti istorie, geografie, economie, politica, biologie samd, ca sa iti insusesti cuvinte si termeni noi, pe care ulterior ii poti folosii in conversatii elevate cu adultii.
Dex-ul nu ajuta prea mult, pentru ca citind n cuvant intr-un anume context il intelegi diferit decat citind o defintie a lui in dex.
De aceea este indicat sa citesti CARTI, cat de mult poti, zilnic la culcare chiar este indicat, fiindca adormi usor si vei avea un somn linistitor si odihnitor.

| sierra1 a răspuns:

ORICE carte citită e un câștig așa că...

| proserpina22 a răspuns:

Eu uneori scriu într-un jurnal ceea ce fac, doar că mă folosesc de dex sau de cuvinte noi pe care le aflu ca să le pot memora și utiliza în același timp. Îți recomand la fel, o să îți rămână în cap dacă la folosești. Poți să citești dacă îți place și să scrii definiția cuvintelor pe carte, scrisul sedimentează informația în creier.

| ValoareLaMinut explică:

Apreciez răspunsurile voastre. Insa, poate nu m-am făcut înțeles. Vreau sugestii de carti pe care sa le citesc! Citind carti e una dintre cele mai bune metode de a ti dezvolta vocabularul, știu. Chestia cu dex ul e ca doar am cautat cuvintele pe care nu le am priceput, nu ca as fi cautat cuvinte noi pe dex.