| anonim_4396 a întrebat:

Salut,nu stiu daca sa ma duc la liceu sau profesională,vreau sa ma duc la profesionala la electro-mecanica pentru ca la profesionala e mai usor si faci mai multa practică,la liceu m-as duce pe mecanica,am medie de liceu(6, 17) dar nu stiu daca sa ma duc, tatăl meu m-a sfătuit sa ma duc la liceu pentru ca pot sa fac mai multe chestii dar nu stiu sigur de asta.Intrebarea e, unde este cel mai bine?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca vrei sa mergi la o scoala postliceala sau facultate ori vrei sa ramai numai cu meseria.
Daca vrei sa mergi mai departe urmeaza liceu, daca vrei doar meseria urmeaza scoala profesionala.
De altfel si dupa scoala profesionala poti continua la liceu (cl.X-XII) la formele cu frecventa la seral sau cu frecventa redusa.
Si eu am terminat o scoala profesionala, am facut intregul liceu la seral si apoi facultatea de drept la fara frecventa (asa era prin anii 70-80).

| RxTx a răspuns:

Profesionala!

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

Faci profesionala muncești in paralel
Apoi dai diferența si intri la liceu la zi din clasa a 11a