| SuperCoolDude a întrebat:

Salut! O să dau fundă pentru răspunsul util.

Am un nepot mai mic care a dat acum Bacalaureatul.
Aș vrea să îmi răspundeți la următorul lucru:

El nu a putut să se prezinte la 2 competențe și îi figurează ca rezultat " Neprezentat".

Lui i se pun notele luate sau trebuie să mai dea totul odată?
Știți de unde pot afla asta cu exactitate?

Adică, el muncește și nu a putut merge la engleză și competențe digitale.
A luat note de trecere :
- la română 7.45,
- mate 6.5
- și biologie 5.
A mai luat experimentat la competențe română, dar a lucrat în zilele în care s-a dau dat competențele (digitale și de engleză).

El ar vrea să știe dacă: i se pun notele de la română, mate și Bio în sesiunea următoare?

Pot să aflu asta de undeva? Poate de la liceul lui?

Vreau un răspuns bun, vă rog, ca să știe ce să facă. mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

O sa dea doar materiile la care a lipsit, se vor pune notele deja luate in sesiunea urmatoare.
Afli f simplu la orice liceu, intrebi la secretariat, si ti se va spune exact.

| SuperCoolDude explică (pentru Mosotti):

Mulțumim. Să trăiești!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Neprezentarea la examenele de BAC duce la picarea examenului de BAC.
Daca a picat BAC-ul anul asta, il poate da la anul, cu conditia sa fie preznet la toate examenele.

| SuperCoolDude explică (pentru Violleta2022):

Nu e așa. A întrebat la secretariat și se pun, iar notele rămân așa, nu se rotunjesc. Se face media cu cât a luat fix, iar anul viitor poate da celelalte probe la care nu s-a putut prezenta.

| sierra1 a răspuns:

Pentru nepoțelu' : la anul, se inscire și-și dă probele "sărite".

| Lioana a răspuns:

Nepotul dvs si-a luat BAC-ul. Pentru cele 2 competente se dau diplome separate. Le poate da anul viitor.
Fiica mea a dat BAC-ul anul asta si pe langa diploma de BAC a primit: diploma pentru competenta la limba romana, diploma pentru competenta la limba engleza, diploma pentru competente digitale si diploma de calificare profesionala. Deci pentru ca s-a prezentat la cele 3 probe scrise de la BAC, bacul este luat cu media 6, 31.

| Anonimul151 a răspuns:

O să de-a anul viitor bac-ul la materiile la care nu s-a prezentat.

Nu tu poți afla asta cu "exactitate". Ci nepotul tău. El dă bacul, el trebuie sa știe lucrurile astea!

El ar vrea să afle sau tu? Pentru că tu ești cea care a pus întrebarea. Nu cred că el te a pus să pui aceasta întrebare. Dar în fine.

Alte persoane decât cel care a dat bacul sau părinții lui nu pot afla detalii de la liceu.

Poți merge să încerci, însă slabe șanse.

De ce te interesezi tu pentru aceste detalii? Și nepotul tău nu știe aceste detalii?

| SuperCoolDude explică (pentru Anonimul151):

Am zis să îl ajut, că nu știe sigur

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimul151):

Cum sa nu poata afla alte persoane detalii? Te duci la orice secretariat al oricarui liceu si se intreaba cum este, si se va spune. Se intreaba la general cum este, ca asta se va aplica si la nepotul lui.

Nepotul poate nu stie aceste detalii, si e f frumos din partea lui ca vrea sa ajute, e alaturi de el, nu neaparat ca nepotu n-ar putea afla, e alaturi de el asa moral pana la urma, cont f mult faptul ca se implica de fapt ca gest.

| Anonimul151 a răspuns (pentru SuperCoolDude):

E foarte bine că vrei să îl ajuți. Nu e nici o problemă în asta. Însă ar trebui să își întrebe și dirigintele/diriginta. Pentru că atunci va știi 100% sigur.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Mosotti):

Alte persoane nu pot afla detalii despre examenul persoanei care l-a dat. Pentru că așa poate veni orice persoana străină, să întrebe de candidați așa random și ar primi informații care sunt CONFIDENȚIALE! Cei de la secretariat nu au voie să de a detalii de examen, sau despre cel care a dat examenul unor persoane străine.

Merge această persoană la secretariat și cere detaliile astea sau detalii despre note etc., le zice celor de la secretariat că e rudă cu persoana X. De unde știu cei de la secretariat că zice adevărul? Cum le poate dovedi? În nici un fel!

Nepotul lui/ei ar trebui să știe aceste detalii. Deoarece li s - a explicat aceste detalii cu siguranță. El a dat bacul.

Nu e problema că îl ajută. E un lucru foarte bun că îl sprijină moral și e alături de el. Contează foarte mult pentru el.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu ai inteles, se intreaba situatia la general "daca cineva e in situatia cutare, cum se face?". Nu se intreaba situatia particulara a unui elev.
Cum dracu sa nu poate dovedi, mergi la 2-3 secretariate si intrebi, nu e mare lucru, si o sa spuna acelasi lucru, pentru ca aia cunosc procedura, ca doar sunt in partea administrativa a liceului.