| halloweenn65 a întrebat:

Poate sa imi explice cineva care-i faza cu "Basarabia e Romania"? Tot ce stiu e ca Basarabia e de fapt Moldova. Dar de ce vor toți sa se unească? Am citit ceva dar nu am inteles asa ca daca poate sa imi explice cineva, cum se zice " ca la prosti"?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Însăși Republica Moldova vrea să se unească cu România. Probabil văd prin asta o cale de a ieși din sărăcie, corupție; o cale de a intra și ei în uniunea europeană.
Dar vorba aceea "cine se sprijineste de un șchiop va cădea și el"; "sau când un orb călăuzește un alt orb, vor cădea amândoi în groapă". Pentru că si Romania este o țară săracă și coruptă. Din pricina aceasta este și ea doar pe jumătate intrată în uniunea europeană.
In ce mai privește, daca unirea Moldovei cu România va aduce un beneficiu Moldovei, atunci să se unească. Dar dacă nu va aduce vreun beneficiu, atunci nu se va realiza decât îndepărtarea granițelor sărăciei și corupției -adica întinderea acestora.
Pe de altă parte sunt mulți moldoveni care nu știu să vorbească deloc românește.
Și de asemenea mai este și președintele Rusiei Vladimir Putin care ar dori ca Republica Moldova să treacă de partea Rusiei. Dar totuși, Republica Moldova este o țară românească. Iar Rusia este și ea o țară săracă, chiar dacă este mare.
Sărăcia apare atunci când o țară nu mai produce nimic. Statul român și-a vândut locuitorilor lui fabricile și uzinele (adică le-a privatizat). Iar locuitorii lui le-au desființat, le-au dărâmat căutand să câștige din ele valoarea materialelor din care acestea erau ridicate, alcătuite. Mai mult, conducătorii statului român au dat legi doar din acelea care să le fie lor bine. Și de aici a plecat corupția.
Pe timpul lui Ceaușescu leul românesc era mai mare decât dolarul american (moneda euro nu exista pe atunci).
După cum văd eu lucrurile, va exista unirea unei săracii cu o altă sărăcie -dacă într-adevăr va exista o unire.

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

"Însăși Republica Moldova vrea să se unească cu România. "

Nu prea. Conform sondajelor de opinie, in Republica Moldova aproximativ 25% dintre cetateni isi doresc unirea cu Romania

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

"Pe timpul lui Ceaușescu leul românesc era mai mare decât dolarul american "

nu prea:
1955-1971: 6 lei/dolar;
1972: 5, 53 lei/dolar;
1973: 5, 04 lei/dolar;
1974-1977: 4,97 lei/dolar;
1978: 4, 56 lei/dolar;
1979-1982: 4,47 lei/dolar;
1983: 4, 52 lei/dolar;
1984: 4, 70 lei/dolar;
1985: 4, 37 lei/dolar;
1986: 4, 31 lei/dolar;
1987: 4, 07 lei/dolar;
1988: 3, 99 lei/dolar;
1989: 4, 17 lei/dolar;

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai pune si tu mana si invata un pic de istorie.
Ai sa afli ca Moldova e partea din vechiile teritorii romanesti si ca in 1918 la unire chiar a facut parte din Romania pana in al doilea razboi mondial cand a fost cedata rusilor prin diverse intelegeri.

| CiprianValentin a răspuns:

Majoritatea romanilor o vor inapoi, deoarece la inceput a fost a noastra, iar in zilele de azi o putem castiga pe cale legala, nu ca inainte. Dar, sunt unii car vor ca basarabia sa faca parte din Romania din motive administrative/politice, datorita resurselor/pozitiei geografice.