| TeoAd a întrebat:

Ar trebui sa se uneasca Romania cu Moldova?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca ar fi bine ca Moldova sa solicite unirea cu Romania, de altfel ei ar trebui sa fie mai interesati in unire.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sufleteste, da! Pragmatic unirea Germaniei de Est cu cea de Vest a fost un soc pentru Germania de Vest desi ei aveau o economie bine pusa la punct. Iti dai seama ce soc ar fi pentru Romania? E o vorba: "Amandoi, doua nevoi".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru România ar fi doar o povară in plus.

| Brizbriz a răspuns:

Nu
1. pentru moldoveni ar fi bine, pentru noi, NU, pentru ca Moldova e in momentul asta mult mai saraca decat Romania
2. Molodova e plina de rusi care apoi ar avea acces in Romania fara restrictii
3. asta inseamna ca Molodova intra implicit in UE, chestie care nu o sa fie prea usor de facut

0. MOLDOVENII NU SUNT ROMANI SUNT MOLDOVENI, nu, nu eu am emis TAMPENIA ASTA, ci insasi moldovenii, care spuneau
"Eu nu sunt roman, sunt moldovean"
acum cativa ani... DE CATE ORI AVEAU OCAZIA

ca, e evident, indoctrinare ruseasca, sunt de acord, dar asta ii face si PROSTI, pentru ca se lasa asa usor indoctrinati, ca de cativa ani si-au scos capul adanc infipt unde soarele nu patrunde, si nu am auzit ineptia asta, nu inseamna ca am uitat de ea

| LordCristobal a răspuns:

Da dar ar trebui sa fie un proces treptat si nu foarte brusc.
Adica, prima faza a unirii ar trebuie sa fie sub forma unei uniuni federale. Daca se unesc ambele intr-o singura tara toti bani de la guvernul Romaniei se vor duce pe dezvoltarea si modernizarea teritoriului de la est de Prut care este la ani distanta de evolutie fata de Romania.
Daca va exista o federatie romano-moldoveana, basarabenii se vor putea administra singuri si poate cu ajutorul fondurilor europene sau a guvernului de la Bucuresti poate vor ajunge la un nivel decent de dezvoltare apropiat de Romania.
Cred ca procesul federativ trebuie sa fie finalizat in cinci ani iar apoi putem vorbi de o unire a celor doua tari.
Parerea mea e ca unirea trebuie realizata numai cand nivelul de investitii si dezvoltare e similar in ambele regiuni.
Si da, unirea trebuie realizata pentru ca Basarabia merita sa se reintoarca la patria mama.
Si chiar ar fi fain sa ne unim sa le facem in ciuda la rusi!

| Legion7X a răspuns:

Nu cred că ar fi spre beneficiul lor. 1 Ei cam vorbesc rusește, deci s-au obisnuit cu asta și incă poate chiar mai bine ca Limba Română. 2 Pare ca sunt mai in urmă cu anumite chesti, sunt cam arhaici, posibil se tem să nu fie cumva prostiți sau influențat în anumite aspecte.

| UserRo10 a răspuns:

Pentru noi nu ar fi deloc benefic. Ar fi enorm de mult de investit in acea regiune si nu ar fi rentabil pentru ca nu exista industire. Plus ca tata Putin ar fi calare pe noi daca am incerca asta