| MariusFD96 a întrebat:

Stie cineva cata si ce matematica se face la facultatea de chimie? Si cat de multa matematica implica chimia. Ideea e ca eu sunt praf la mate. Adica PRAF PRAF. Deja am inceput sa o iau de la capat pentru ca trebuie sa iau bacul si trebuie sa stiu macar de un 5. ceea ce nu va fi o problema pana atunci. la chimie ma descurc. si imi place de cand eram mic. adica din generala. Ma gandesc sa dau mai departe la facultatea de chimie din Bucuresti si am vazut ca se face si matematica... si din nou. revin la intrebarea de mai sus. Cata matematica se face. si cat de multa imi trebuie in chimie. cat de multa matematica voi folosi pe viitor, spre exemplu in meseria de chimist. Este necesar sa stiu multa matematica pentru a ajunge chimist? Inca e o dilema pentru mine ce voi face mai departe dupa liceu. nici nu stiu sigur daca voi da la chimie dar vreau sa imi formez o idee. pentru ca pana acum nu am gasit nimic care sa imi placa iar chimia e ceva ce mi-a starnit curiozitatea de cand eram mic. M-am lungit cam mult. astept un raspuns ceva mai detaliat. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| LibelulaMov a răspuns:

Salutare! Iti raspund cu cea mai mare placere si cea mai cruda sinceritate! Spre dezamagirea ta, la facultatea de chimie din Bucuresti unde ma aflu si eu acum in anul 2, se mananca matematica si fizica pe paine... Am fost foarte dezamagita pentru ca visul meu era sa fac chimie cat mai multa, insa tot ceea ce am facut aici pana acu cu exceptia laboratoarelor in care faci chestii practice si ce tin de chimie dar care si alea implica calcule matematice si fizice, pot sa spun ca ai face bine sa te gandesti de mai multe ori. Am tot avut ganduri sa ma las de facultate acum in anul 2 pentru ca se preda intr-un timp foarte scurt o gramada de stupizenii pe care nu ai timp sa le intelegi. E ca si cum ai incepe constructia unei case cu acoperisul. Daca vrei mai multe detalii despre facultatea de chimie din Bucuresti, te astept pe blogul meu personal pe care am redactat 3 parti dedicate acestei facultati si ce bazaconii fac eu acolo.

| MariusFD96 explică (pentru LibelulaMov):

Am inteles. multumesc pentru raspuns

1 răspuns: