| helpme1 a întrebat:

Salut, stie cineva daca este posibil, sau a practicat cineva invatarea a doua limbi straine concomitent?
de ceva timp mi-am imbunatatin Limba Engleza si as dori sa invat si Limba Germana. ( de la 0)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Limba engleza si ceea germana sunt ambele germanice si seamana mult intre ele, deci le poti confunda foarte usor.
Eu am patit-o personal: in timpul unei conversatii in lb germana am "alunecat" pe engleza si doar atunci mi-am dat seama cand ceilalti au inceput sa se uite la mine ca... vitelul la poarta noua! big grin

| helpme1 explică (pentru Bula):

Imi poti spune te rog cum ai invatat limba germana?

| Bula a răspuns (pentru helpme1):

La scoala am invatat ambele. Intai germana (4 ani), dupa care engleza (alti 4 ani).
Confuzia s-a intamplat la inca 3-4 ani. big grin

| Ghost963 a răspuns:

Iti trebui mult exercitiu,dar daca limbile se aseamana va fi ceva mai usor, dar te vei incurca cateodata.Cel mai bun exemplu de pereche de limbi care sa le inveti concomitent sunt norvegiana-suedeza(au mici diferente) sau poti incerca sa inveti limbi de origini romanice(franceza, italiana, catalana, spaniola-ele sunt cele care se aseamana cel mai mult cu limba romana).