| Marian1111 a întrebat:

Stiti cumva daca gradul de dificultate de la bacul olimpicilor este acelasi ca la cel normal? Adica daca lor le-a dat relativ usor asta inseamna ca si noua ne va da la fel?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Programele de BAC şi gradul de dificultate a subiectelor sunt ACELEAŞI happy

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Se presupune ca olimpicii sunt mult mai bine pregatiti, deci, ei ar trebui sa aiba BAC-ul mai greu. Anul acesta, pentru cineva care chiar a invatat in liceu, la matematica mai ales, a fost o formalitate. Pana si eu am facut de 7.

| Ineys a răspuns (pentru AFR81):

De ce ar trebui sa aiba BAC-ul mai greu? Adica daca eu sunt la fel de destept ca un olimpic, dar nu ma duc la olimpiade, inseamna ca o sa primesc un BAC mai usor, ceea ce nu e corect pentru cei care se duc la olimpiade, nu? BAC-ul este acelasi pentru toti, de nivel mediu.

| AFR81 a răspuns (pentru Ineys):

Cei de la mate-info au mai multe ore de matematica decat cei de la stiinte ale naturii sa zicem, hai sa nu vorbim de cei de la tehnologic care habar n-au de nimic. Cu alte cuvinte, au mult mai mult timp sa se pregateasca. Un examen de nivelul celor care sunt la stiinte ale naturii, M2, ar fi o formalitate pentru cei de la mate-info. Un examen de nivelul celor de la mate-info ar fi imposibil de rezolvat pentru cei de la stiinte ale naturii. De asta ar trebui sa fie BAC-ul diferit. Sunt de acord ca examenul ar trebui sa fie de nivel mediu, dar nivel mediu pentru fiecare profil in parte.

| Ineys a răspuns (pentru AFR81):

Da, stiu si eu asta, dar ma refeream ca daca esti olimpic nu ai BAC-ul mai greu. Nu au nici o legatura olimpiadele cu BAC-ul. Stiu ca BAC-ul este impartit pe profile. Si asta am zis si eu mai sus, de nivel mediu pentru fiecare profil in parte.

| Ineys a răspuns:

BAC-ul la fel pentru toti, indiferent ca esti geniu, sau ca esti... Gigi a lu Veta. Doar daca nu cumva exista vreo sectiune speciala pentru olimpici... dar n-am mai auzit de asa ceva pana acum.

| Marian1111 explică (pentru Ineys):

Pai tocmai asta e, exista. Ei au dat acum la sfarsitul lui mai bacalaureatul

| AFR81 a răspuns (pentru Ineys):

Pe langa faptul ca olimpicii dau cu cateva zile bune inainte, cum poti sa zici ca BAC-ul este la fel pentru toti? Ar insemna sa dea toata lumea exact acelasi examen. Nu este asa. Pe langa faptul ca iti alegi tu materiile in functie de profilul la care ai fost in liceu, in functie de dificultate, Bacalaureatul este structurat. La matematica daca deschizi o culegere de subiecte vei vedea: mate-info, stiinte ale naturii, tehnologic...

| Ineys a răspuns (pentru AFR81):

Asta e partea a doua. Pentru toti de la mate-info BAC-ul este la fel, cum pentru toti de la filologie BAC-ul este la fel, si tot asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei.

Nu te poti baza pe nimic atunci cand vine vorba despre bacalaureat. Nici pe ce s-a dat la BAC-ul olimpicilor, nici pe ce s-a dat anul trecut. Situatia se schimba de la an la an. Invata cat poti de mult si lasa emotia deoparte. Asta e cheia succesului. Bafta! happy