| daocubacu a întrebat:

Stiu ca nu o sa vada asa multa lume intrebarea, dar ma risc sa va intreb.
M-am apucat de cateva zile sa invat la biologie si e efectiv foarte multa materie(a 9-a/a10-a). Am reusit sa invat in prima zi (insemnand cateva ore) un capitol si ceva si tot continui. Dar sunt foarte multe detalii la fiecare. Foarte multe caracteristici. Trebuie sa invat ce e esential? Adica rol si din ce sunt formate sau fiecare chichita. Dau Funda d-aia, ajutati-ma doarlaughing. Tin sa va mai intreb, daca iau memoplus, retin mai usor? Va multumesc de atentie!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ca sa inveti si sa memorezi, ajuta sa ai creierul odihnit. Cum poti tu sa memorezi, daca la ora 4 dimineata esti online, pe forumuri?
Culcarea se face la 9-10 seara, ca sa dormi cat poti de mult, somnul de noapte fiind vital regenerarii si refacerii creierului si organsimului, obosit de peste zi.
Respecta orele de noapte, dormindu-le si vei vedea ca, memorarea si invatatul ti se vor parea foarte usoare.

| Iote a răspuns:

Ba, vede multa lume intrebarea. Nu toti stiu sa raspunda happy.
La biologie, va trebui sa inveti tot. Asta e!

| Iote a răspuns (pentru Iote):

Si, apropo! Nu este corect spus "ma risc", ci "risc sa va intreb".

| florin926481f a răspuns:

La biologie e foarte multa materie dar nu e imposibil sa o inveti.
Si da trebuie sa inveti caractere generale, clasificare, rol adica cam tot ca nu se stie ce iti pica...

| Alexx234qw a răspuns:

Intr-adevar e foarte mult de invatat, mai ales anatomie vegetala si animala...
Poate mai tinem legatura, si eu invat la bio (9-10) happy

| daocubacu explică (pentru Alexx234qw):

Daca imi poti da un discord ceva, tinem legaturalaughing Ca is cam pierdut in spatiu