| AlexanderAlex1 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 12a si multi mi-au zis ca ma duce mintea, dar sunt eu puturos. Cum fac sa incep sa invat sa iau bac-ul? Am luat note mici. Nu stiu cum sa invat, eu invat doar mecanic. Ajutorrrr...

Răspuns Câştigător
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Si pe cel mai idiot copil il duce mintea numai ca trebuie sa vrei sa inveti. De exemplu inveti la romana opera epica. Iti subliniezi cele mai importante fraze si le inveti cu voce tare si iti imaginezi strict ceea ce spui. Repeta propozitia de vreo 10 ori pana o sti.
Bafta!

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Tu trebuie să înțelegi ceea ce înveți acolo. Să repeți propoziția tot învățat mecanic e deci nu rezolvi nimic. Eu nu înțeleg cum puteți învăța ca papagalii sau altfel spus cum puteți să nu vă folosiți logica chiar deloc.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Dacă înveți așa școala o faci absolut degeaba, chiar te prostește mai mult că te obișnuiește să nu gândești. Dar e alegerea ta dacă vrei să fii un papagal sau nu. Ăia de unde înveți tu lucrurile nu numai că gândeau logic dar au venit cu idei iar tu să le repeți ca un papagal fără să înțelegi nimic nu ți se pare cam penibil? Hai să zicem, e inevitabil să înveți și mecanic dar în principiu cum am zis, dacă nu înțelegi mai bine stai acasă decât să mergi la școală căci o faci doar pentru o hârtie, nu pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti exact ca mine eu sunt in clasa a 11 mi se spune ca sunt desteapta si am memorie buna doar ca sunt prea lenesa sa invat laughing au dreptate imi plac ca ma incurajeaza si incearca sa ma ajute sa imi construiesc un viitor frumos. Fara studii nu ai cum sa ai un loc de munca bine platit si sfarsesti comandat de altii asta nu inseamna ca toti cei cu facultate sunt ingineri, profesori, avocati etc si chiar lucreaza in constructii. Vorba aia fara pile stai la rand.

| Andersen2k18 a răspuns:

Fa niste meditati cu profesori, sau intreba un coleg daca te-ar putea ajuta, oricum pana la urma vei invata, bine ca ti-ai dat seama acum si nu tarziu.Important este sa nu te stresezi prea mult cu bac-ul pentru ca nu faci nimic.