| Anonimu1994 a întrebat:

Salut,sunt clasa a 8 a am dat astazi evaluarea nationala la limba romana si urmeaza miercuri la matematica! Am o intrebare, se mai FOLOSESTE LEGEA GEMENILOR SI IN 2020? Adica gemenii se pot trage unul dupa altul la liceu chiar daca unul dintre ei are media mai mica?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, gemenii au dreptul sa intre in aceeasi clasa, daca parintii solicita aceasta, respectiv geamanul cu nota mai mica se poate transfera in clasa celui cu nota mai mare, citez:
"ART. 156.Gemenii, tripleţii se pot transfera în clasa celui cu media mai mare sau invers, la cererea părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal sau la cererea elevilor dacă aceştia sunt majori, cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ."