| anonim_4396 a întrebat:

Salut.

Sunt clasa a 8-a si vin examenele de capacitate dar si simularea.

Ma descurc bine la romana,nu am emotii,dar la matematica(geometrie) am ramas in urma din cauza ca nu imi faceam temele si nu imi dadeam interesul in clasa.Ei bine,m-am decis sa recuperez si sa trec cu bine peste examene dar mai intai peste simulare.

Spuneti-mi va rog subiectele cele mai importante de la geometrie si cele mai probabile la examen, si cum as putea sa inteleg mai bine geometria.

Multumesc.
Scuzati categoria, aici poate am mai mari sanse sa primesc un raspuns.

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Arii, volume, congruenta, thales, pozitiile unei drepte fata de un plan( foarte importante), tot ce tine de concurenta dreptelor, paralaleism, toate teoremele, de la baza cu cea a lui pitagora, functii trigonometrice (sin, cos, tg, ctg) in unghiurile de 30, 60, 90, echivalenta triunghiurilor.

Fa meditatii daca simti ca nu stii. La simulare posibil sa te parlesti da sa nu o iei ca pe un esec, e ceva util, iti arata cat ai de recuperat.
Ce sa zic, iti poate pica o problema cu un teren impartit si in el sa fie diverse forme geometrice, gen triunghiuri intr-un teren dreptunghic, trasate linii, mediane, inaltimi etc, si tu sa gasesti o legatura asa incat sa afli arii si perimetre.

Ia culegerea de pregatire, acolo ai tot.
Succes!

| scorpiaX a răspuns:

Geometria numai daca inveti lectiile de la inceput poti sa stii. invata teoremele de ex Teorema lui Thales, sau Teorema fundamentala