| Ahhajakaakakkq a întrebat:

Salut.
Sunt clasa a 8a și o sa am examenul la romana și mate.
1.Sunt puțin confuz, la romana știu ca se alege una din astea genul liric. Epic. Doar astea doua sau se dă toate, gen:pastelul etc
2.Cum sa fac sa iau nota de trecere la mate? Deoarece în simulare am luat 2. Vreau sa iau măcar 5, 6.
Vreau niște sfaturi.

5 răspunsuri:
| NonZarek a răspuns:

Salut, la romana poate pica una din toate genurile cunoscute și învățate, poate a îți pice dramatic, epic balada sau altul, unul din toate.
Pt a lua nota de trecere la mate nu prea ai variante, ori te pui și înveți f mult, cu ajutorul netului, sau mergi la colegi care se descurca f bine la mate, ori ultima varianta ar fi sa iei meditații, preferabil sa mergi la meditații de mate cu prof de mate caci ești mai asigurat și e mai bine, asta ar cam fi ultima și varianta cea mai sigura, nu și altceva ce sa faci, mate e cum e, nu e ca și ro înveți niște definiții și dacă îți mai amintești ceva poți rezolva, mate e grea ca naiba dacă nu ști sa o înțelegi și sa înveți de la început.

| Ahhajakaakakkq explică (pentru NonZarek):

Poți sa îmi spui toate genurile la română
Te rog mult

| NonZarek a răspuns (pentru Ahhajakaakakkq):

Pai mi le amintesc pe astea: Liric, epic, balada populara, dramatic, pastel, Doina, tablou din natura, fabula, nuvela, Roman, schiță.
Astea îmi amintesc acum, ce ți a spus mai sus sunt cele care îți apar la subiectul 1, ultimul ex, cu precizarea apartenentei.

| Roșiuță a răspuns:

Încearcă să faci perfect primele 2 subiecte. De exemplu faci perfect subiectul 1(30 puncte), mai faci încă două exerciții de la subiectul 2, pe cele mai ușoare(10 puncte) +10 din oficiu și iei nota 5.

Un sfat, încearcă să înveți ariile, perimetrul și volumul corpurilor studiate.

PS și eu îl dau anul asta, adică peste o săptămână?