| Avocatu2004 a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a și sunt pasionat de tot ce are legătură cu atmosfera și spațiul cosmic. Am văzut că a fost recent Olimpiada de Astronomie și Astrofizică. La liceu, la fizică, se învață așa ceva, sau este nevoie de pregătire suplimentară? Vă rog răspundeți doar dacă sunteți sau ați fost la liceu și știți! Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| crysty1222 a răspuns:

Eu am fost pe profil Stiinte ale Naturii, si iti pot spune ca in 4 ani de liceu n-am facut astronomie sau astrofizica la orele de Fizica. Dar prin clasa a 10-a am avut o ora de optional la fizica in care faceam astronomie, dar in niciun caz nu era la nivel de olimpiada. Din cate stiu, programa scolara nu cuprinde ore de astronomie sau astrofizica, dar depinde foarte mult de profesor. Daca profesorul alege ca la ora de optional sa predea astronomie sau astrofizica atunci o sa faci una din astea, dar acum depinde foarte mult si de stilul de predare. Daca preda cum trebuie si are habar de astronomie atunci o sa ajungi si la olimpiada, adica sa nu fie doar de umplutura, cum a fost in cazul meu.

1 răspuns:
| madalinfindrihan a răspuns:

Din cate am facut eu pana acum la fizica nu prea cred.
Sunt pe profil tehnic si dau bacul la fizica dar sunt doar clasa X-a si nu pot fi sigur.