| Tyberiu2000 a întrebat:

Aș avea două întrebări. Prima ar fi dacă mi-ați putea recomanda o culegere de a 11-a, de fizică, pe care aș putea lucra pentru Olimpiadă, iar a doua este ce materie suplimentară, față de cea de la clasă, ar trebui să învăț pentru Olimpiada la fizică. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Culegeri si tratate de fizica gasesti multe.
Daca vrei sa studiezi mai mult, poti studia cursurile universitare, te poti inscrie la bibliotecile facultatilor etc.
Si pe internet poti gasi deja foarte multe articole, dar trebuie sa stii sa le filtrezi, ca seriozitate si credibilitate.

Toate cunostintele laolalta te vor pregati si iti vor ridica nivelul de pregatire.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru reusita sigura la olimpiada de fizica trebuie sa inveti si sa exersezi materialele din anul 2 si ulterioare de la facultatea de fizica.
Pentru simpla participare nu trebuie sa inveti nimic.

| Tyberiu2000 explică (pentru Bula):

Prin materia de facultate la ce anume te referi mai exact? ( facultatea de fizică are câteva profile, fiecare cu propriul lui domeniu)

| Bula a răspuns (pentru Tyberiu2000):

La olimpiade se dau probleme diverse, din mai multe domenii.
La facultatea de fizica, in primii 2 ani inca nu se fac specializari, se invata doar la nivel mai extins cele invatate in liceu. Specializarile urmeaza doar dupa...

| Tyberiu2000 explică (pentru Bula):

Deci după ce îmi pun la punct materia de anul acesta, va trebui să mă aprofundez în materia din primul ciclu a facultății. Îți mulțumesc de răspuns, totuși, aș dori să știu dacă cunoști de unde aș putea lua culegere, pentru partea practică...

| Bula a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Culegeri si tratate de fizica gasesti multe.
Daca vrei sa studiezi mai mult, poti studia cursurile universitare, te poti inscrie la bibliotecile facultatilor etc.
Si pe internet poti gasi deja foarte multe articole, dar trebuie sa stii sa le filtrezi, ca seriozitate si credibilitate.

Toate cunostintele laolalta te vor pregati si iti vor ridica nivelul de pregatire.