| Calin_Andrei_1997_PKn6 a întrebat:

Salut, sunt clasa a X-a la mate-info si doresc sa ma transfer la filologie. Se poate face mutarea in semestrul 2 sau trebuie sa astept pana la anul? De asemenea, se mai da vreo diferenta in afara de latina?

Răspuns Câştigător
| ArmyCaptain28 a răspuns:

Te poti muta incepand cu semestrul al doilea daca ai obtinut aprobarea de la directorul scolii tale. Referitor la diferente, vei sustine un mic examen din materiile la care se sustine examenul de bacalaureat, la muzica in niciun caz nu vei da. Nu sunt pe profilul Filologie, insa stiu ca diferentele constau pe materiile urmatoare: Istorie si Limba Latina. La Limba Romana nu sunt sigur daca vei da sau nu acele diferente din moment ce este o materie universala la toate profilele.

| Calin_Andrei_1997_PKn6 explică (pentru ArmyCaptain28):

Am inteles, multumesc frumos de lamurire!

4 răspunsuri:
| PsyhoChild a răspuns:

Diferentele le vei da la materiile pe care nu le-ai facut pe mate-info.
Din moment ce dai la filo vei da diferenta la latina ca e materie pentru teza si probabil muzica, logica etc.
Poti din semestrul 2

| Calin_Andrei_1997_PKn6 explică (pentru PsyhoChild):

Am mai auzit faza cu diferenta la muzica, dar nu mi se pare logic. Adica de ce sa dau diferenta la muzica din moment ce si eu fac la MI? In plus, logica se face doar in clasa a IX-a si de aceea am inteles ca nu se da diferenta. Totusi, intrebam ca a venit o colega noua din ICHB si a dat diferenta la franceza, ciudat. Eu credeam ca se da diferenta la materiile pe care nu le fac la profilul actual si la cele la care cei de la filo fac mai multe ore, ex: Istorie. Ai idee? Se da diferenta si la istorie? sau depinde de scoala?

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Până la anul și cred că trebuie să dai diferența la psihologie.