| Yoanee a întrebat:

Salut.Sunt elev in clasa a 8 a si sunt pe cale sa dau examenul, dar nu stiu ce profil sa aleg.Imi place foarte mult engleza si m-am gandit la filologie pentru asta, dar vreau sa continui si cu matematica, pentru ca din cate am inteles la filo nu se face mate. Apoi m-am gandit la stiinte sociale, dar nu prea stiu multe despre acest profil.Iar mai apoi m-am gandit la stiinte naturale, dar acolo nu se face engleza sad. Nu sunt un copil prost, dar cateodata nu inteleg materie. Aveti recomandari? sau poate imi puteti spune mai multe despre aceste profile

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dacă îți place engleza, du-te la filologie! Lasă matematica, degeaba te descurci la ea dacă nu te atrage! Crede-mă, îți vei blestema zilele dacă dai la mate-info și faci cinci ore pe zi ceva ce nu-ți place, oricât de bun ai fi.
La științe sociale e cam același lucru ca la filo, more or less. Singura diferență e că se pune mai mult accentul pe istorie, logică și filosofie. La filologie te concentrezi pe limbi.
Iar la științele naturii (i se zicea și bio-chimie mai demult) faci foarte multă biologie, fizică și chimie. Matematica e pe plan secundar; se face mate, mai mult decât română, dar nu atât de multă ca la mate-info.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce te vezi in viitor (ca job)?

| Smmo a răspuns:

La ce materii zici ca nu intelegi si ce nu intelegi? Cum stai cu memoria?