| Cristian_Titel_2001 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII a si urmeaza sa dau examenul de capacitate, sunt stresat... vreau sa ma apuc sa invat sa ma pregatesc dar nu stiu de unde sa incep, nu stiu ce sa fac, cum sa ma calmez, ce sa fac? imi este foarte frica.

2 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Stiu cum este, si eu am trecut prin asta, dar o sa fie bine, totusi trebuia sa te apuci de invatat un pic mai devreme, dar daca te apuci chiar si acum ai sanse foarte mari sa il iei, incearca sa incepi sa inveti la ce iti este tie mai usor, si apoi incet, incet la ce ti-e mai greu, nu incepe dintr-o data direct la ce ti-e mai greu ca nu o sa reusesti asa, si incearca sa scapi de stres, si nu incerca sa stai pana seara tarziu sa inveti, deoarece creierul are nevoie si de odihna, mai ales in aceasta perioada stresanta pentru tine, daca te odihnesti mai bine, creierul are timp sa iti "intipareasca" in memorie toate informatiile pe care le-ai acumulat pe parcursul acelei zile si o sa iti fie mai usor sa ti le aduci aminte, decat daca esti obosit si creierul nu a avut suficient timp sa memoreze toate informatiile. Bafta la examen, stiu ca este o perioada grea pentru tine, si eu am trecut prin asta, si am un amic, care trece prin aceeasi situatie ca si tine, chiar acum, si el este tot clasa a 8-a, dar nici eu nu sunt prea departe de voi, ca si eu sunt in plina sesiune si am examene peste examene, dar, oricum m-am cam lungit, bafta la examen.

| WaterDrop a răspuns:

Imparte materiile pe ore ca la scoala, 2 ore romana, 2 ore mate, etc. Fa o pauza de 5-10 minute la fiecare ora.Transcrie ce ai de invatat pe alt caiet, in felul acesta vei avea parte de o invatare mai activa.Si cel mai important nu te stresa mai mult decat este nevoie.