| ViorelAP a întrebat:

Sunt la o facultate din Universitatea Politehnica din Bucuresti si am cateva nelamuriri:
1. Trebuie sa ai o anumita medie pentru a da licenta?
2. Media anilor de studiu este scrisa pe licenta?
3. Conteaza media pentu un angajator?
4. Trebuie sa ai o anumita medie pentu a intra la master? (aceasta fiind influentata de media celor 4 ani de studiu)
Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Politehnica, trebuie vorbit la secretariat. De exemplu, la Universitatea din Pitesti, nu poti ajunge in licenta daca ai un numar de x credite lipsa, adica nu ai promovat cateva examene, ori le cumperi, dar nu daca sunt prea multe, ori dai examenele, pentru ca altfel risti sa nu intri in examenul de licenta, sa iti desfasori proiectul si toate cele.
Media anilor de studiu nu se pune pe licenta, doar la ce ai dat examene, proba practica, prezentarea lucrarii. In schimb, bineinteles ca sunt trecute toate mediile la fiecare disciplina pe foaia matricola.
Media, sincer, poate conta pentru angajator, vede si el, ai obtinut 6-7 la licenta, esti slabut, vede ca ai peste 8, zice: "are ceva in cap baiatul asta". Indiferent, si la nota de 6-7 daca ai luat licenta, "ba, a ajuns pana aici, este ceva, a invatat totusi sa intre in examene".
Media la licenta poate influenta locul bugetat sau nu la master, sa tii minte asta, cam in orice facultate se procedeaza la fel, adica daca ai luat 9.20-9.40-9.80 la licenta ai toate sansele sa faci primul an de master, poate si al 2-lea daca de tii de treaba gratis.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ca dimploma de licenta se cere doar ca si document in momentul care angajarea este decisa. Eu nu am auzit niciun angajator sa te cheme la interviu cu diploma de licenta si cu foaia matricola...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai auzit, strict problema ta, mie unul mi-au cerut-o la 2 joburi, in IT, pentru ca ii interesa atat diploma in sine, sa vada ce specializare am terminat, cat si la ce materii am fost mai "bun", asta mi s-a spus dupa terminarea interviului, nu te mai da zmeu ca nu iti cere, iti cer ce vor ei, nu ce vrei tu, daca ei vor foaia matricola tu le spui ca la ce iti trebuie? La o multinationala iti pot cere atat de multe detalii cat si acte suficiente ca sa le dovedesti ce poti sa faci, apoi dupa o proba destul de complexa numita proba practica!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. trebuie sa ai promovate toate examenele
2. nu
3. mai deloc
4. La master, la fel ca si la licenta se da un examend e admitere care difera de la facultate la facultate. Unele cu dosar, altele cu examen samd...