| anonim_4396 a întrebat:

Salut,sunt la Spiru HaretConstanta anul 1 si am lipsit (neprezentare_ pe semestrul 1 la TGD teoria generala a dreptului, examenele partiale le-am picat ca nici nu ma pregatisem, acum astazi am dat restanta la tgd si am luat 65 de puncte din 100, vreau sa stiu, daca nu am luat cele 2 partiale am trecut cu 65? sau se scad 2 puncte din cauza partialelor? sunt 2 examene partiale
am gasit chestia asta dar nu inteleg ce calcule fac ei acolo cu un partial sau doua?

http://www.smartgeneration.ro/viewtopic.php?f=69&t=29564

3 răspunsuri:
| abyssaria a răspuns:

In acel link, se calculeaza nota finala care se obtine daca la examenul partial iei nota 4 si la examenul final iei nota 8. Sunt patru cazuri calculate care variaza in functie de procentaj ( se spune ca acesta este intre 10 si 40%).
Daca acela este modul de calcul al notelor de la facultatea ta, cum ai reusit tu sa iei 65 de puncte din 100 fara doua examene? ( acolo se specifica ca sunt doar 2 examene de dat...)

| anonim_4396 explică (pentru abyssaria):

Nu stiu ce model e ala
eu amd at partiale sau un partial nu-mi mai amintesc exact in iarna, acum am dat restanta pentru ca la exmaen nu m-am prezentat, am luat 65 de puncte din 100

pai daca la partiale am luat 1 sau 2? nu inteleg calculul de acolo pentru ca sunt 2 partiale nu doar unul asa am avut la toate materiile

| abyssaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai un singur partial la orice materie. Partialul este acel examen care se da la jumatatea semestrului si care contine doar prima jumatate din materie ( de aceea se numeste partial). Examenul care se da in sesiune are denumirea de examen final. In acel link asta iti arata, un calcul pentru. nota 4 in partial si nota 8 in final; ce nota se poate obtine, in cazul in care partialul variaza intre 10 si 40% din nota finala. Daca vrei sa fii mai lamurit, incearca sa iei legatura cu un coleg din grupa ta ( sau alta grupa care a sustinut acel examen) si sa-l intrebi despre modul cum s-a facut acordarea punctajelor. Poti incerca sa sa-ti intrebi profesorul sau sa intrebi la secretariat. Din cunostintele mele, nu se scad puncte daca n-ai fost la partial sau la final. Acele examene se aduna cu 0 la nota finala. Este oglibatoriu doar examenul final, dar avand in vedere ca facultatea la care esti tu, este particulara, ma indoiesc ca si asta este obligatoriu.

Întrebări recente