| RusuGeorge a întrebat:

Salut, sunt la un liceu tehnologic, iar mediile la module se incheie la sfarsit de an, dar nu stiu daca media se rotunjeste sau nu. Unii spun ca da, altii spun ca nu, vreau un raspuns cat mai concret.

2 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Nu se rotunjeste!

| RusuGeorge explică (pentru croissant):

Am gasit aici in regulament cadru.pdf

(7) În cazul în care curriculumul este organizat modular, fiecare modul
se dezvoltă ca o unitate autonomă de instruire. Media unui modul se
calculează din notele obținute pe parcursul desfășurării modulului,
conform prevederilor de la alin. (2). Încheierea mediei unui modul care
se termină pe parcursul anului se face în momentul finalizării acestuia,
nefiind condiționată de sfârșitul semestrului. Aceasta este considerată
și media anuală a modulului.
(8) Media anuală generală se calculează ca medie aritmetică, fără
rotunjire, a mediilor anuale de la toate disciplinele/modulele și de la
purtare. Media generală, în cazul curriculumului organizat pe module, se
calculează similar mediei generale a unei discipline.