| Baiatubaietan a întrebat:

Salut,sunt la un profil pe care nu il vreau si din al doilea semestru vreau sa fac transfer la alt profil si din a 10 a dupa primul semestru sa fac transfer la alt liceu, se poate?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul cu schimbarea profilului se poate face, de regula, numai in vacanta de vara, daca ai media de promovare a clasei cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer, ai aprobarea ISJ daca prin transfer se depaseste numarul maxim de elevi din clasa de transfer, transferul este aprobat de CA al liceului de transfer si reusesti la examenele de diferente.
Sunt si unele situatii exceptionale cand transferul se poate face in timpul anului scolar, conform art.144, alin.(4) din Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"  (4) Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
  a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
  b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
  c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
  d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
  e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
  f) în alte situaţii excepţionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
La acelasi profil te poti transfera in vacantele din timpul anului scolar, luaindu-se in considerare de promovare a clasei anterioare, aprobarea ISJ si aprobarea CA al liceului de transfer, asa cum am aratat mai sus.

| Baiatubaietan explică (pentru Ioandelasal):

Deci pot nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Baiatubaietan):

Chiar n-ai citit atent raspunsul meu?
Mai reciteste-l si cauta sa-l si intelegi.
DE REGULA NU SE POATE transfer cu schimbarea profilului in timpul anului scolar, cu exceptia situatiilor exceptionale prevazute de Regulamentul-cadru si pe care ti le-am citat.