| 5uMMeR a întrebat:

Sunt pe profilul mate-info, in clasa a 10-a. Am ramas corigent la matematica pe primul semestru si nu stiu ce sa fac:
- sa ma chinui pe mate-info si sa incep meditatii ( singur nu am cum sa reusesc sa promovez, iar profesorul de la clasa nu mai are locuri )

- sa ma transfer pe alt profil

Tin sa precizez ca in examen am luat 9, deci nu sunt un copil prost.

Foarte putin probabil sa merg la facultate de IT sau Matematica deoarece sunt foarte slab la ambele si imi displac.

Punctul meu forte este Limba Engleza, la care excelez. Imi cam pare rau ca nu am dat pe ceva cu engleza, dar singurul profil de care stiam in domeniul asta era Filologie bilingv Engleza, unde stiam ca nu e un viitor tocmai bun pentru un baiat.

De asemenea, profesorul meu de matematica este foarte exigent; a lasat 5 corigenti pe vara anul trecut. Imi este foarte frica chiar si cu meditatii. Am o colega ce a facut meditatii cu alt profesor de la inceputul clasei a 9-a pana acum si a ramas si ea corigenta

Si nu, schema cu 100 euro nu merge la profesorul asta, vorbesc surse sigure laughing)

FUNDA

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Voi nu intelegeti ca profilul din liceu nu are absolut nici o legatura cu ce facultate urmezi?
Termina liceul cum iti e mai usor si apoi gandeste-te bine la ce facultate vrei sa dai.
Daca esti bun la engleza si-ti place da la limbi straine.
Daca poti muta-te acum la filologie sa scapi de matematica si sa-ti faci viata mai usoara.

Repet, profilul din licenu nu are nici cea mai mica legatura cu ce facultate face.

Spre exemplu, cunosc persoane de la filologie care acum sunt la inginerie calculatoare.

Se poate si invers, de la mate-info la limbi straine sau istorie sau ce vrei tu.

Profesor foarte exigent c-a lasat 5 corigenti? Buna gluma, stai sa vezi la facultate cand dai de profu' ala care pica 80 din 100 la un examen. Fereasca Sfantu' sa dai de mai multi profesori asa. rolling on the floor

| AC4S4 a răspuns:

"a facut meditatii cu alt profesor de la inceputul clasei a 9-a pana acum si a ramas si ea corigenta" - Daca nu lucrezi si acasa, degeaba faci meditatii.

Printre solutii s-ar putea afla si invatatul. Am fost si eu pe a 10a, nu a fost nevoie de meditatii ca sa am o medie buna.

Intr-adevar, daca nu vrei sa mergi in continuare pe domeniul Matematica-Informatica, nu prea ai de ce ramane aici. Ti-as sugera sa te transferi la uman.
"in domeniul asta era Filologie bilingv Engleza, unde stiam ca nu e un viitor tocmai bun pentru un baiat." - Depinde ce vrei sa faci. Sunt baieti care lucreaza in comunicare, de exemplu.

Nu stiu de ce toti merg la mate-info la liceu daca nu le place domeniul.

| WAYNEZ a răspuns:

Încearcă să iei media 6 pe semestrul II ca să nu rămâi corigent pe vară. Dacă reușești asta,poți să alegi dacă vrei să continui la Mate-Info sau să te muți. Dacă rămâi la Mate-Info, va trebui să iei meditații și să înveți pentru că dacă iei meditații și nu înveți, dai banii degeaba și o să-ți fie aproape imposibil să iei bacul.
În legătură cu colega ta care a rămas corigentă cu toate că face meditații, vina este și a ei, cât și a profesorului de meditații.Vina e a ei pentru că nu învață, iar vina profesorului este că nu-i anunță părinții că fata lor nu învață.