| AlexandruDaniel568 a întrebat:

Salut.Sunt pe profilul mate-info intensiv in clasa a10a.Imi puteti spune ce opere sunt pentru bac(daca se poate lista completa). Multumesc

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Este cea mai usoara proba de la bac, este un nimic.
Exista 3 calificative - mediu, avansat si experimentat.

Tu si colegii tai o sa fiti repartizati pe mai multe ore pe care o sa le stiti. Ajungi la scoala la ora respectiva si intrati unul cate unul, in ordine alfabetica sau dupa o regula stabilita de cel care va evalueaza (de obicei tot un profesor din scoala voastra dar nu cel de la clasa... poate chiar si cel de la clasa dar nu singur ci impreuna cu altcineva )

O sa prezentati buletinul ca la bac, dupa care o sa trageti un biletel.
Pe bilet sunt 2 subiecte, 1 text si o intrebare ca aceea de la textul argumentativ de la bac.

Pe baza textului o sa fii intrebat diverse : ce tip de text este si de ce ( narativ, epistolar, jurnal), cui se adreseaza opera (lector avizat daca sunt termeni grei, de specialitate sau lector neavizat, elevi )

La a 2-a intrebare poti sa ai lucruri de genul "Cat de importanta este cunoasterea obiceiurilor unui loc pe care il vizitezi?" " Cat de importanta este prezenta ambilor parinti in viata unui copil?"

Diferenta fata de bac este ca aici nu o sa ai de scris, sunt intrebari unde orice om normal trebuie si poate sa aiba o parere. Este simplu si aproape toata lumea ia experimentat (maxim).

Cei care iau avansat au prezentat dezinteres si nu s-au descurcat bine, iar cei medii sunt un adevarat dezastru.

9 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Gen epic
- Povestea lui Harap-Alb (basm)
- Moara cu Noroc sau Alexandru Lapusneanu (nuvele, a 2-a este istorica)
- Baltagul, Enigma Otiliei, Ion (romane interbelice obiective)
- Ultima Noapte de dragoste, intaia noapte de razboi (roman interbelic subiectiv)
- Morometii (roman postbelic)

Gen dramatic
- O scrisoare pierduta (comedie)
- Iona (drama)

Gen liric
- Luceafarul sau Floare Albastra (romantism)
- Plumb sau Lacustra (simbolism)
- Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Testament si Riga Crypto si Lapona Enigel (modernism)

-In gradina Ghetsimani (traditionalism)
-Leoaica Tanara Iubirea (neomodernism)

In principiu astea sunt dar poti sa stai fara grija. Mai ai timp si o sa le mai repete profesoara de la clasa.

| AlexandruDaniel568 explică (pentru RainmakerX):

Am citit vara asta 8 dintre ele+Hanu' Ancutei, La Tiganci. Ultimele 2 pe care ti le-am mentionat sunt pentru bac? Mara este pentru bac?(am vazut niste comentarii mai vechi la o intrebare a unei persoane si i se spunea ca este)

| RainmakerX a răspuns (pentru AlexandruDaniel568):

Si eu le-am facut la vremea mea si nu au fost in programa de BAC.
Programa poate sa fie schimbata de la un an la altul dar nu foarte mult, iar profesoara ta o sa aiba grija sa va informeze de eventualele schimbari.

Daca inveti ce ti-am spus eu o sa ai deja un avantaj foarte mare... Sincer, nici macar nu ar fi cazul sa incepi de acum invatatul caci esti abia in clasa a 10-a.

Romana este usoara, o poti invata in cateva luni.
Ai grija sa nu ramai in urma la matematica. O sa-ti fie mai greu acolo daca nu inveti lucrurile la timpul lor.

| AlexandruDaniel568 explică (pentru RainmakerX):

Salut.In legatura cu informatica si fizica ce imi recomanzi? As vrea sa dau bacul la una dintre cele 2 dar sunt nehotarat.

| RainmakerX a răspuns (pentru AlexandruDaniel568):

Nu am cum sa-ti recomand ceva pentru ca nu te cunosc.
Eu am ales informatica pentru ca am fost mereu mult mai bun la info decat la fizica.

De cele mai multe ori alegi una dintre materiile care o sa te ajute cel mai mult la facultate sau materia la care ai examen de admitere.

De exemplu, daca vrei la politehnica si ai examen la fizica atunci e logic sa alegi un bac la fizica.

Daca mergi la mate-info la universitate, in mod normal ai alege informatica intrucat ai examenul, dar si materia din timpul anului unde o sa ai nevoie de informatica.

Intai gandeste-te la ce facultate vrei sa mergi si ce materii o sa faci. Dupa raspunsul o sa vina de la sine.

| AlexandruDaniel568 explică (pentru RainmakerX):

Multumesc mult.Eu as vrea sa dau bacul la info si admiterea la fizica.Niste prieteni din aceelasi liceu care acum sunt pe a11a mi-au zis ca s-au mirat deoarece au fost intr-o excursie cu mai multe clase de a10a din anul scolar trecut si s-au mirat cat de faptul ca acolo este importanta si informatica deoarece ei au pus accent doar pe fizica si au vazut ca este nevoie si de ceva informatica.Un alt prieten care a fost pe mate-info simplu si care acum este la facultate mi-a zis ca nu prea are tinp sa rezolve niste cursuri/probleme nu stiu exact care tin de info deoarece sunt multe si grele iar din acest motiv ii mai cere ajutorul unei matusi de-a lui care este profa de info.Eu am intrat la liceu cu media 9.85.

| RainmakerX a răspuns (pentru AlexandruDaniel568):

Este o idee rea. Am incercat sa fac acelasi lucru si crede-ma, este mai bine sa fii foarte bun la una dintre ele. O sa te chinui prea mult.
La a 2-a materie trebuie sa ai cunostinte, dar nu atat de mult cat crezi tu.

Notele din bac si examenul de admitere conteaza mult, dupa vezi tu ce faci cu invatatul celeilalte materii.

| AlexandruDaniel568 explică (pentru RainmakerX):

Ok.Imi poti spune te rog si in ce consta proba orala de la romana?

| AlexandruDaniel568 explică (pentru RainmakerX):

Multumesc pentru raspunsuri!

| RainmakerX a răspuns (pentru AlexandruDaniel568):

Este cea mai usoara proba de la bac, este un nimic.
Exista 3 calificative - mediu, avansat si experimentat.

Tu si colegii tai o sa fiti repartizati pe mai multe ore pe care o sa le stiti. Ajungi la scoala la ora respectiva si intrati unul cate unul, in ordine alfabetica sau dupa o regula stabilita de cel care va evalueaza (de obicei tot un profesor din scoala voastra dar nu cel de la clasa... poate chiar si cel de la clasa dar nu singur ci impreuna cu altcineva )

O sa prezentati buletinul ca la bac, dupa care o sa trageti un biletel.
Pe bilet sunt 2 subiecte, 1 text si o intrebare ca aceea de la textul argumentativ de la bac.

Pe baza textului o sa fii intrebat diverse : ce tip de text este si de ce ( narativ, epistolar, jurnal), cui se adreseaza opera (lector avizat daca sunt termeni grei, de specialitate sau lector neavizat, elevi )

La a 2-a intrebare poti sa ai lucruri de genul "Cat de importanta este cunoasterea obiceiurilor unui loc pe care il vizitezi?" " Cat de importanta este prezenta ambilor parinti in viata unui copil?"

Diferenta fata de bac este ca aici nu o sa ai de scris, sunt intrebari unde orice om normal trebuie si poate sa aiba o parere. Este simplu si aproape toata lumea ia experimentat (maxim).

Cei care iau avansat au prezentat dezinteres si nu s-au descurcat bine, iar cei medii sunt un adevarat dezastru.