| CosminCosty28 a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a pe profilul Mate Info Intensiv. Daca vreau sa ma fac it-ist sau programator la ce facultate ar trebui sa dau? Imi puteti spune care sunt cele mai bune si renumite din Romania?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Poti alege intre Informatica (sau mate-info), Calculatoare, Fizica, Mecatronica.
In primul rand trebuie sa fii foarte bun la cele 2 materii.
In al doilea rand, raspuns foarte sincer si realist, un elev la mate info, care are IQ peste medie si e cu adevarat bun, stie deja de la clasa ce optiuni are dupa terminarea liceului, nu intreaba pe net.
Sau ai mers la acel profil ca asa a vrut cineva din familie, sau fiindca ai auzit ca e cool?
Locatia se alege in functie de posibilitati de cazare. Degeaba iti spun eu ca cea din Cluj e de top, daca tu stai in Mangalia si nu vrei sa calatoresti atat de departe.

| CosminCosty28 explică (pentru NLS):

NLS,am intrat cu media 9.85 intr-o clasa in care am intrat al 25-lea din punct de vedere al mediei.Am numai 10 la materiile de baza ale profilului si am ales acest profil deoarece imi placeau la nebunie matematica, informatica si fizica.Am intrebat deoarece voiam sa stiu care sunt cele mai bune facultati din tara pe domeniul respectiv.Asa ca nu imi mai tine atatea apropouri de parca as fi ultimul idiot care a intrat cu 5 si care are 2 neuroni pe metru patrat.

| NLS a răspuns:

Poate ca m-am exprimat si eu mai ciudat, dar si tu citesti printre randuri. NU am sustinut niciodata ca ai intrat cu 5 sau ca ai fi idiot.
M-a derutat "daca vreau sa ma fac it-ist sau programator" (ar fitrebuit sa sune si sa fie formulat cu totul altfel)
Deci acum suntem chit, dar imi cer totusi scuze.

| Raducons a răspuns:

Tot ce tine de inginerie electrica si stiinta calculatoarelor.
Bucuresti, Timisoara, Brasov, Cluj, Iasi unde vrei sau unde reusesti

| Gabris77 a răspuns:

Bună. Si eu sunt la același profil numai ca în ultimul an. Dacă chiar îți dorești să faci asta atunci poți face Politehnica. Automatica, inginerie it. Din punctul meu de vedere este cea mai buna facultate. După. Pe locul doi as pune Ase. Facultatea de cibernetica statistica și informatica economica unde găsești doua profile unu bazat pe programare și altul pe baza de date. De găsit găsești facultăți bune. Important este sa te hotărăști tu ce vrei sa faci cu adevărat și sa te ți de treaba.