| rumi36 a întrebat:

Salut TPU, am terminat clasa a-8-a si am fost sa imi pun lista cu liceele, la evaluare am luat 7.68 insa am ramas nerepartizata in conditiile in care am pus si licee unde media de anul trecut este 5.50, eu inteleg ca cica s-a schimbat ierarhia si nu mai sunt locuri dar ce pot face? Sa astept pana la a-2-a repartizare din august si sa intru intr-un liceu prost?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Astepti sa fii repartizata pe loc ramas liber, conform optiunilor pe care le vei pune sau incerci la o scoala profesionala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mai bine scoala profesionala, vine recesiune si va iesi prapad in cariera tuturor care frecventeaza in prezent licee teoretice egale cu zero care nu ofera calificari si implicit nici job-uri esentiale... macar la profesionala invata fiecare elev sa faca ceva si mai schimba o priza cuiva la 50 lei, mai pune un panou solar (face Engie instruirie si ofera si burse consistente), mai reinstaleaza un windows la 60 lei etc.

| rumi36 explică (pentru anonim_4396):

Profesionala e avantajoasa ca iti ofera diploma de calificare, dar toate meseriile nu ma incanta