| Alexandra989 a întrebat:

Salut tovarasi, azi la BAC romana - uman am fost fericita sa vad ca am de scris despre Testament.

Ce nu am fost fericita sa vad e ca la S1 B si S2 stiloul meu (scriu urat cu pixul) incepuse sa scrie din ce in ce mai subtire (probabil s-a intamplat ceva cu penita), pana la S3 unde a inceput sa scrie din nou grosut, poate chiar mai tare ca inainte. In timp ce stiloul meu se distra, de nervi, am inceput sa scriu mai urat si implicit, putin diferit. Nu mi-am permis sa cer alta foaie dupa ce am vazut ce se intampla la S1 B si la S2 pentru ca nu as mai fi avut timp sa transcriu S3 de pe ciorna.

(Da, mai aveam cerneala in rezerva, nu asta era problema,)

Cand am terminat de scris tot, mai aveam cam 15 minute ramase din timp si tot ce puteam sa fac atunci era sa observ cum pagina a 3-a a tezei avea scris mai deschis la culoare si putin diferit in caligrafie fata de celelalte.

Nu arata neaparat scris cu un alt instrument, ci mai degraba ca si cum ar fi fost scris cu o rezerva aproape goala. Acum depinde si de cum va vedea corectorul problema asta.

Am chemat o supraveghetoare sa vada, a strambat putin din nas, s-a dus la cealalta si s-au intors ambele, comfirmandu-mi ca nu am de ce sa-mi fac griji. Nu sunt sigura daca sunt competente.

Ce spuneti? Va fi anulata? Ar fi catastrofal din moment ce am rezolvat de peste 9 si m-am pregatit mult pentru BAC.

4 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ar trebui sa incetati cu astfel de intrebari.
Nu orice mazgalitura, linie, pata, nuanta se considera semn.
Semne sunt cele triviale: o fata zambitoare, o pagina scrisa, alta nu, numele tau pe foaie, scris pe dos, diferite culori, etc.
Cel mai probabil ceea ce ai in cap este exacerbat de teama de a nu ramane pe dinafara. Dar stai linistita, n-o sa-ti anuleze nimeni nicio lucrare.

| Alexandra989 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Faza e ca teza are o pagina cu scris gros, una cu scris subtire, dupa iar una cu scris gros.

| AC4S4 a răspuns:

Nu se anulează pentru așa ceva.

| claudiad a răspuns:

Nu anuleaza nimeni o lucrare de bac pentru asa ceva, stai linistita. Vad peste tot intrebari de genul si nu inteleg cine va sperie in halul asta. Bacul e o gluma proasta, vei lua probabil mai mult decat te astepti. Nu cred ca e cineva care are acelasi scris pe sfarsit la fel ca la inceput. E normal sa incepi sa scrii tot mai urat, si nu anuleaza nimeni nimic pentru ca nu mai aveai cerneala in stilou. Semne se considera figuri sau alte chestii pozitionate in locuri unde nu ar avea nici un sens sa fie. Ex daca faci o inima fix pe mijlocu foii sus sau daca iti scrii numele invers (prenume-nume) etc. Nu va mai stresati din prostii din astea. Plus ca semne fac aia care se gandesc ca pica bacu, adica care au scris putin, nu daca ai lucrarea de peste 9.