| adelinbojan a întrebat:

Am 13 ani si imi doresc sa citesc niste carti interesante si pe placul meu. Speram ca voi imi puteti recomanda cateva... Si va rog nu vreau carti plictisitoare! As vrea ceva fantasy sau aventura sau orice numai sa fie o carte buna. Mie de exemplu nu-mi plac cartile precum mandrie si prejudecata. Cum spuneam fiecaruia ii place mai mult un tip de carti!

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Încearcă seria Vraciul, mie mi-a placut.
Sau ai putea incerca
The name of the wind
Sabia destinului
Urzeala tronurilor
Omul pictat
Nepotul magicianului
Fara indurare
Îngerul mecanic.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a 7-a
Vraciul
Singur pe lume
Maestrul papusar
Heidi fetita muntilor
Al 7-lea cer
La rascruce de vanturi
Pe aripile vantului
Calatorie in jurul pamantului
Capitan la 15 ani
Contele de Monte Cristo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tropicul Capricornului de Henry Miller, desi nu este pentru varsta ta, e mai bine sa-ntelegi viata din timp, crede-ma-ti schimba perceptia total despre viata, foloseste un limbaj foarte vulgar, fiind interzis in SUA, este un american dat afara din tara lui care si-a dus veacu` in EU. Macar citesti ceva bun, un autor care a scris doar de dragul de a scrie, si cu o pasiune totala pentru asta, descriindu-si pana si fanteziile sexuale.

| DumitruS a răspuns:

Recomandarile mele, le gasesti aici, sunt carti recenzate de mine: https://infrasunete.eu/recenzii-carti/

Ti le recomand de exemplu pe cele de Jules Verne, este un autor fantasy - aventura cum ziceai tu mai sus plus ca mi se pare ca dezvolta imaginatia foarte bine, mai ales la varsta ta.

Răspuns utilizator avertizat