| Annonnymus321 a întrebat:

Salut, TPU. Am dat azi evaluarea nationala, pot spune ca a fost usor, adica am facut toate cerintele, absolut tot. Mi-am calculat punctajul si mi-a iesit 9.4 cu 2 puncte scazute din cele 12 care ti se acorda pentru scris, si 4 puncte scazute pentru cele 2 compuneri(adica din 12 p am scazut 2 la fiecare compunere). Credeti ca voi lua nota mai mica de 9.2?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Din cele 12 puncte, 5 se acordă pentru ortografie și punctuație.
După cum ai scris acest text de șapte rînduri ( pe un caiet vor fi poate vreo 5), dovedești că ai lacune la capitolul „ortografie și punctuație".
Și, prin urmare, este foarte probabil să ți se scadă ceva puncte pentru aceste astfel de greșeli.
Deci, în mod sigur, vei primi notă mai mică de 9, 2.
Să-mi comunici și mie cît ai luat.
Hai, pa!

| Annonnymus321 explică (pentru corolav):

Ok, am sa iti spun.

| Annonnymus321 explică (pentru corolav):

Am luat 9.40 la romana, si 8.50 la mate. Daca eram mai atent la mate, luam o nota mai buna, dar asta este.

| LimonadaBaa a răspuns:

Este interpretabil aici, la 5 am avut de facut comentariul de sintagma.Acolo poate o sa-ti scads daca nu-i place.