| byby34 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Sunt in cl a 8 si nu stiu la ce sa dau mai departe. Am avut note bune(medii peste 9.50), la purtare mereu 10... Vreau sa ma ajutati sa ma hotarasc! Nu imi plac deloc materii: Istorie, Engleza, Chimie; dar nici nu ma dau in vant dupa celelalte! Cu creativoitatea stau asa si asa; iar cu matematica nu prea ma descurc! ajutati-ma va rog...
Dau FUNDA!

Cei ce sunt din Dorohoi stiu de liceul Ghica si Regina Maria, dar nu strica un alt raspuns!

10 răspunsuri:
| dany3la a răspuns:

Buna,eu sunt din Turda Judetul Cluj.Acum 3 ani am fost in aceeasi situatie.La fel ca tine n-mi placea nici matematica si nici istoria si nici macar acum nu-mi plac.Eu sunt la sectia Turism si alimentatie, chiar daca la inceput mi-a fost frica de ce va urma dar acum imi place.Materiile sunt mult mai usoare ba chiar am vazut ca sunt mult mai usoare decat in scoala generala.La sectia la care sunt eu invatam despre mancare,bauturi,restaurante,hoteluri, facem practica pe la restaurante adica ca bucatar, ospatar.Mie una imi place si daca stai bine sa te gandesti poate chiar o sa-ti placa si tie. Eu la inceput cand trebuia sa fac alegerile pentru liceu( pe atunci erau alea computerizate) ma tot gandeam unde sa ma duc, pentru ca puteam sa ma duc la Mate-Info, sau Socio-Umane sau mai stiu eu ce unde era multa matematica cand eu abia scoteam 5 la mate.Degeaba ma inscriam eu acolo pentru ca am auzit ca ei fac pana la 10 ore de mate pe saptamana sau chiar mai mult.M-am gandit ce e mai bine pentru mine si am avut dreptate.Acum invat bine, am medii peste 7.Si poate cand o sa termin liceul si imi iau Bacalaureatul o sa plec in strainatate.

| byby34 explică (pentru dany3la):

Ms de raspuns, voi tine cont de el.

| LovellyAngel a răspuns:

Scuze ca nu iti raspund la intrebare, dar cum ai medii asa mari daca nu te descurci la atatea materii? Am vazut ca ai spus ca nu te descurci la matematica si nici cu creativitatea nu stai bine, deci nici la romana nu stralucesti [ materii care sunt de baza ], tu ce o sa faci la evaluare? thinking

| byby34 explică (pentru LovellyAngel):

M-am exprimat putin gresit... Ma descurc cu matematica si romana, dar nu sunt "asss" si nu-mi plac!

| byby34 explică:

Deci la ce ar trebui sa dau?

| Al3x96 a răspuns:

Parerea mea este sa dai la un profil real, gen mate-info sau stiinte ale naturii ca se merita.eu sunt la stiinte ale naturii si sa stii ca nu imi prea plac matematica sau fizica dar sa stii ca nu regret,invat lucruri noi mereu,am fugit de obiectele in care trebuie sa tocesc(istorie,geografie) si imi plac obiectele unde invat logic(mate,chimie) si inca ceva, sa stii ca daca inveti, nu ai sa iei note prea mici, este greu dar se merita, eu nu regret deloc ca fac multe ore de mate, ba din contra le ador:X. parerea mea este sa dai la un profil real ca ai multe de invatat de aiciwinking

| byby34 explică (pentru Al3x96):

Ms mult! Daca vrei sa-mi spui parerea ta as fi recunoascatoare, la ce profil sa dau?

| byby34 explică (pentru Al3x96):

Ce parere ai : "la ce ar trebui sa dau?"

| Al3x96 a răspuns (pentru byby34):

Acum depinde de tine ce iti place, eu ti-am dat un sfat, si in plus nu mi se par grele daca inveti, eu am fugit de informatica ca nu imi place de asta am dat la stiinte ale naturii, mai ales ca imi place biologica si chimia:X, parerea mea daca ai medii asa mari sa dai la un profil real ca se merita, nu da la profesionala...

| byby34 explică (pentru Al3x96):

Ms