| itsdenissa a întrebat:

Am nevoie de ajutor sad
Tin sa mentionez ca sunt clasa a 6-a si am 13 ani.
Deci, trebuia sa dam un test la istorie si nimeni din clasa nu invatase si unii am vrut sa copiem. Eu mi-am scris pe mana si eu cu colega mea vorbisem sa copiem impreuna. Dar cand a venit profa a mutat-o in alta banca pe colega mea, si in spatele meu a adus-o pe scorpia clasei, si ea vroia sa copieze. Si nu stiu cum si-a luat caietul cu ea. Un coleg a parat-o si profa i-a luat caietul, ea la randul ei a inceput sa spuna de mine si de un coleg ca, copiem. Noi n-am vrut sa recunoastem. Sa va spun ceva, eu imi scrisem pe mana dar ma razgandisem si nu mai voiam sa copiez si nici nu m-am uitat!
Asa, la sfarsitul orei ne-a prins. Astazi ne-a adus testele. Am luat 6 si el tot 6. Am avut o inspectie si am invatat foarte mult pentru ea, si la testul asta trebuia sa ne puna un punct in plus deoarece i-a iesit bine inspectia, dar mie si lui nu a vrut sa ne puna si ne-a mai scazut si doua puncte! Si fetei care copia si ne-a parat nu i-a scazut nimic! Ba chiar din contra, i-a pus punctul promis! Mentionez ca multi copiau si fix aia care copiau sareau cu gura pe mine ca, copiez ca sa ma prinda profa, dar eu nu am vrut sa-i parasc pe ei. Mie mi-a trecut 4 si lui tot 4. Pana acum nu am mai avut note mai mici de 6, ce sa fac? sad
Pe fata aia o favorizeaza toti profesori desi e foarte rea si barfitoare. Ei de ce nu i-a scazut? Nu e corect.
Helllp sad crying Am plans toata ora.
Nu pot sa cred cat de rai sunt unii sad eu nu i-am spus pe ei, dar ei m-au spus. sad
Dau funda, multumesc din suflet! crying

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Oare atît de tîmpiți sunt acei ai voștri profesori (toți), să nu-și dea seama că acea a voastră colegă e rea și bîrfitoare, și totuși să „o favorizeze" pe aceasta?
Ce interes au toți acești profesori?
Îi mituiește acea a voastră colegă pe toți încît aceștia să fie obligați, în consecință, să o favorizeze?
Mai degrabă, înclin să cred că tu ești cea rea, bîrfitoare și care scrii foarte prost românește.
Hai, pa!

| doreal a răspuns (pentru corolav):

Si eu am in clasa o colega mai rautacioasa, care ii place sa dea cu ciocu' despre toti, fara sa isi vada rahatelul din fata ei, si da, fata e favorizata. Faza e ca poate nu ii mituieste, dar automat daca parintii ei lucreaza undeva si sunt importanti, in fata profesorilor va fi vazuta altfel. Pana la urma si profesorii sunt oameni, si ei pot sa greseasca. Nu pot fi corecti in totalitate. Ce crezi ca fata aceea daca este mai rea, nu poate sa isi puna o masca in fata profesorilor si sa dea bine? N-ai observat cat de falsi pot fi oamenii in situatii extreme? happy Poate ca fata nu e rea, de fapt nici macar nu o cunosc lol, dar eu am vorbit in general.

| SkyPilot a răspuns:

Asa e si in viata. Nu ai vazut la stiri ca aia care i-au denuntat pe altii au fost lasati liberi de DNA?

| OoBunnyoO a răspuns:

Draga mea, imi pare rau pentru situatia ta, dar tu, dupa ce te-a parat colega ta ca vrei sa copiezi nu mai trebuia sa copiezi. Pentru ca asta insemna ca esti in vizorul profesoarei. Asta in primul rand.
In al doilea rand, probabil voua v-a scazut doua puncte pentru ca v-ati plans ca nu v-a pus punctul in plus.
Probabil i-a pus punctul in plus colegei pentru ca v-a parat. Nu este corect din partea profesoarei, da in fine. Este un mod de a-i rasplati pe cei care ii parasc pe cei care nu respecta regulile.
Corect ar fi fost sa va puna la toti care ati copiat 1. Pentru copiat atat se da.
Nu prea ai ce sa faci. Incearca sa mergi la directoare, insa nu prea ai ce sa spui. Nu prea suna bine "Am copiat, profesoara mi-a dat 6, dar nu mi-a dat punctul promis si apoi mi-a scazut doua puncte pentru ca m-am certat cu ea". Probabil directoarea iti va spune "Fii fericita ca nu ti-a dat 1". Insa daca spune asta, ai putea sa ii spui ca asta ar insemna ca ar trebui sa dea la toti colegii pe care i-a prins 1. Iar in cazul asta s-ar putea ca profesoara si colegii sa nu recunoasca ca s-a copiat in masa la test. Si asa vei ajunge urata si de profa si de colegi.
Este o lectie pe care ai invatat-o. Data viitoare spune-i si tu. Iar cand cineva acuza de copiat, nu incepe sa copiezi.

| doreal a răspuns:

Pai poate ei nu i-a scazut puncte pentru ca macar ea si-a recunoscut vina. Tu i-ai spus profesoarei despre faptul ca ai copiat, si bineinteles ca iti pare rau? Nup, inca ai si negat. Multumeste-te cu 4, macar ala il mai scoti cumva, dar o colega si-a scris pe mana si ea tot la ora de istorie, culmea laughing, pe mana. A luat 1.

| itsdenissa explică (pentru doreal):

Poate ca mi-am scris eu pe mana dar nici macar nu m-am uitat la test, deci practic nu am copiat straight face

| doreal a răspuns (pentru itsdenissa):

Nu conteaza. Atata timp cat raspunsurile testului coincideau cu cele de pe mana e copiat. De unde sa stie profa daca te-ai uitat sau nu? E cumva ghicitor in stele? Nu vreau sa par rautacioasa, si eu mai copiez, nu sunt sfanta, dar copiaza si tu cu mai multa dibacie. Fix pe mana a trebuit sa scrii? Acolo e cel mai usor de observat. Eu scriu pe banca cu creionul si la sfarsitul testului sterg cu mana. Nu vreau sa iti dau idei, dar neh...

| itsdenissa explică (pentru doreal):

Pai culmea imi scrisesem pe mana fix ce nu era la test, da' in fine.

| Park1Suin a răspuns:

Copiatul este un comportament delicvent, pe care toti il practicam cand vine vorba de un test greu care vine pe neasteptate.Nici ceia ce a facut profa nu este chiar corect, dar ai putea incerca sa-ti corectezi nota.
Data viitoare vei sti ca nu e bine sa copii, iar ceia ce o priveste pe fata aceia : e doar invidioasa si probabil ca cel mai rau o rodea gandul ca veti avea o nota mai mare ca a iei.Nu o baga in seamawinking

| Catapufusel a răspuns:

Parerea mea este ca data viitoare sa nu iti mai treaca prin cap sa copiezi.Acasa trebuie sa inveti pentru orice test ca sa iei o nota mare.Asta este, nu este un capat de viata ca ai luat nota 4, data viitoare dovedestei profesoarei ca esti un elev exemplu de nota 10.Bafta