| DjJohnKoKosH a întrebat:

Am nevoie de niste informatii sau sfaturi.Mie imi place mult sa desenez si consider nu numai eu ci multa lume ca chiar ma pricep.Si as vrea sa pot sa si traiesc din asta.Mi-ar place mult un job in domeniul jocurilor video in care sa pot sa imi folosesc talentul daca exista sau tot ceva de genul.In vara termin clasa a 12 a la profilul Stiinte Sociale.Cine imi poate spune o facultate in Bucuresti in domeniul asta?

Răspuns Câştigător
| BBJHHRUGs a răspuns:

Ce vrei sa cauti tu e acul in carul cu fan.
numai in strainatate gasesti asa ceva. trebuia sa dai la matematica-informatica sau tehnologii asistate de calculator ori la arte si meserii, dar nu te demoraliza, nu e tarziu, poti studia oricand sisteme de calcul.
uite ce iti recomand eu si ce cred eu ca ti se potriveste. eu iti prezint oportunitatile de aici din Bucuresti, alegerea si decizia iti apartin dupa ce te consulti si cauti pe net:
1. In Politehinca Bucuresti la automatica si calculataoare poti studia limbaje de programare gen c++, ansambler, etc.
2. Unveristatea Nationala De Arte plastice Bucuresti (tin sa te anunt ca aici nu se intra asa usor), depinde de tine - tu incearca si insista, daca vrei aici, daca nu :
3. Sunt foarte multe facultati de arhitectura gen Spiru Haret, UAUIM - universitate de arhitectura si urbanism Ion Mincu, etc. Aici se bazeaza foarte mult pe desen tehnic.
Te poti inscrie la mai multe facultati deodata - una curs de zi, alta la fara frecventa sau cu frecventa redusa ori la distanta (studiezi de acasa si te prezinti doar la examene).
Dupa aia sa faci cursuri de grafica, sau le poti urma independent fara sa mai depinzi de vreo institutie sau altceva. Sfatul meu pe care iti recomand cu mare inima invata fluent limba engleza si studiaza JAVA, My SQL, SQL Server, Sharp, Joomla, HTML, astea trebuie sa le stii ca pe tatal nostru, se cauta tare) mai mult Adobe Photoshop CS, Corel Draw, etc. cap - coada. si multe softuri de grafica.
Invata astea foarte bine si iti garantez ca n-o sa regreti (o sa ai multe porti deschise). Un bun programator trebuie sa stie mai multe, iti folosesc si pe viitor poate ajungi la studiourile pixar din America unde se creaza animatii 3D gen Ice Age, Shrek, Strumfii, etc sau un grafician tehnic in companiile producatoare de jocuri video gen Electronic Arts, Ubi Soft, Blizard, Eidos, Rocksatr Games, Codemaster, Valve si Sierra, Midway Software, Capcom, Namco, Warner Bros Interactive, Xbox, etc.
Referitor la asta sa stii ca avem ceva in comun, eu am uitat de talentul meu si cat de apreciat eram la scoala, si pe mine m-au remarcat prietenii, colegii, familia, etc. Nu m-am axat pe asta pentru cu nu am mai practicat de mult si m-am orientat catre altceva. Chiar mi-ar face placere sa imi trimiti pe mail (bbjhhrugs@yahoo.ro) lucraile tale sa le studiez si eu sa fac o comparatie.
Scaneazale, astept mail-ul tau si iti
Multumesc anticipat de funda.

| DjJohnKoKosH explică (pentru BBJHHRUGs):

Ok o sa iti trimit un mail cu cateva din desenele mele.Multumesc mult pentru sfaturi.Cand ai spus ca trebuie sa stiu JAVA, My SQL, SQL Server, Sharp, Joomla, HTML si celelalte la ce te-ai referit? Sa stiu sa le folosesc? Si ca sa imi gasesc un job in domeniul asta sau ca sa intru la o facultate din alea pe care mi le-ai spus tu e nevoie sa termin un liceu cu profil informatic?

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru DjJohnKoKosH):

Da. Daca vii aici in Bucuresti si iti cauti un loc de munca, axeaza-te pe it, astea sunt cele mai bine platite joburi din lume si din tara, pe urma bancile si asa mai departe. Ideea este cu cat stii mai multe ca atat ai sanse mai mari sa te angajezi in domeniul si sa fii recrutat la interviu. Astia cauta pe aia care se pricep cel mai bine, care au experienta sau diploma in domeniu. Asa poti sa iti platesti facultatile (acum depinde si unde intri, sfatul meu este sa intri la alea bugetare de stat - fara plata). daca nimeresti una particulara sigur ai nevoie de bani si poti sa si lucrezi sa strangi niste bani. Sunt multi tineri studenti care lucreaza si isi platesc universitatile in call center-e, test gameri, etc. Stii ce faci ca test gamer? Te joci jocuri toata ziua si le testezi dand un raport inainte sa le lanseze pe piata. La noi in tara EA Games si Ubi Soft recruteaza. Daca inveti ce ai enumerat tu mai sus, cand te duci sa te angajezi - jos palaria. Am avut un amic care stia HTML mai bine ca mine, cand s-a dus sa se angajeze, l-au luat pe unul care stia si joomla. Dar nu uita sa sa inveti si softuri de grafica, banuiesc ca asta e telul tau. Un grafician tehnic nu stie numai unul, ci mai multe. Tu cum crezi ca se creaza jocurile video, asa pur si simplu? La crearea acestuia paticipa mai multe companii software si mai multi programatori si tehnicieni de grafica. (si au salaraii - mama! mama!). Jocurile video se creaza cu mai multe softuri sau limbaje de programare. Chiar mi-ar place sa ne intalnim aici in Bucuresti. Uite numarul meu 0720187948.

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru BBJHHRUGs):

Rectific - 0730187948 - asta e nr. meu

| GulDan a răspuns (pentru BBJHHRUGs):

Exact si eu desenez foarte binelaughing crezi ca as putea sa-i iau urma?

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru GulDan):

Depinde de tine, aici nu e vorba de concurenta cand qi talent in arta.
Acelasi sfat de mai sus cum l-am dat si colegului tau.
chiar mi-ar face placere sa te cunosc si pe tine si sa iti vad lucrarile.
Daca da uite aici contacte bbjhhrugs@yahoo.ro (0730187948)