| vikingsrule a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Sunt la filo, clasa a X-a, semestrul II. Din clasa a IX-a am simtit un dor de matematica, dar am zis ca trece si este din cauza schimbarii scoala generala-liceu. Nu a trecut. Ce e drept, nu am fost pasionat de matematica de cand eram mic, dar lucram. In generala am avut un profesor slab si asta a distrus totul. Imi este greu sa imi imaginez un viitor cu acest profil si pe langa asta vreau matematica. Si ma refer la matematica adevarata, de real. O pot invata, stiu ca pot. Si sunt pregatit sa imi dedic timp sa ma pregatesc. Totusi, parintii mei nu vor sa ma transfere. Nu vor sa riste la BAC si ei spun ca sunt "facut" pentru uman. Ce sa fac? Funda pentru cine imi da un sfat folositor si intelept.

1 răspuns:
| aXandra a răspuns:

Îți spun din proprie experiență, doar că la mine e puțin diferit.
Te înțeleg cu matematica. Și eu sunt la filo, dar vreau să dau la inginerie, pentru că acolo mă regăsesc și dau și admitere din mate.
Cum? Mă pregătesc.
Deci, concluzionând, te poți pregăti și singură cu ajutorul colegilor mai mari. Le poți cere caietele de mate și învăța de acolo. E important să rezolvi exerciții pentru a-ți consolida cunoștințele. Când nu înțelegi ceva poți să-i întrebi.
Spor! și ține minte: nimic nu e imposibil...

Întrebări recente