| anonimadepetpu a întrebat:

Am nevoie urgent de un raspuns. Nu stiu cum sa retin lectiile. Am luat medicamente si maine trebuie neaparat sa raspund si nu pot retine. Va rog spuneti-mi cum sa retin rapid.

2 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

In primul rand e mai bine sa dormi inainte sa te pui sa inveti, 1/2 ore si sa nu te distraga nimic si sa-ti stea capul la invatat, nu la alte chestii!

| DeathOfDreams a răspuns:

Încearcă să te concentrezi.
Am avut și eu momente când n-aveam deloc chef, deși eram conștientă că sunt nevoită să rețin pentru a răspunde a doua zi.
Stăteam minute în șir holbându-mă la caiet, fără să fac nimic. Sau stăteam pe telefon, făcând orice altceva.
După ceva timp, realizam că am pierdut o grămadă de timp doar pentru că nu m-am străduit să-mi țin mintea.
Ține departe telefonul, citește de câteva ori.
Eventual scrie lecția pe foi goale, concentrându-te, firește. Poate vei reține mult mai ușor.

În viitor, poți lua lecitină. Te ajută cu memoria.