| barbie_6483 a întrebat:

Am de invatat foarte mult...
nu pot retine...
ziceti-mi cum sa fac sa retin
va rog
raspuns urgent, pls big grin

2 răspunsuri:
| pinguinuVerde a răspuns:

Si mie mi se intampla acelasi lucru`.laughing Pentru ca nu sunt atenta cand citesc, repet. Cand citesti, repeti, citesti, repeti, trebuie sa te concentrezi pe ce citesti, sa nu ai mintile la alte lucruri.
Bafta`! :*

| Sheridanx a răspuns:

Incearca sa intelegi logic ceea ce inveti, sa vizualizezi. Si nu invata cuvant cu cuvant, foloseste-ti propriile cuvinte. E mai usor sa retii ceea ce gandesti tu decat ceea ce spun ceilalti. Eu retin destul de usor, dar cand nu imi sta capul la lectii, citesc seara, inainte sa adorm, ceea ce am de invatat. A doua zi, retin mai usor. Incearca.
De asemena, am o prietena care retine mult mai usor daca isi scrie lectiile de cateva ori.tongue