| franciscintaiul a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare: Cum se face că poporul ales de Dumnezeu produce genocidele din Gaza? Cum evreii sunt poporul ales, cel care mereu a răsturnat sisteme sociale? Intrebarea de baza ce fel e Dumnezeu care a ales un popor criminal care să fie binecuvântat?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In razboaie, cad victime si militari, dar si civili, mai ales daca militarii se ascund printre civili (asa cum fac razboinicii palestinieni).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum se face ca poporul musulman, care crede in "bunatatea" lui Allah, porneste aceste razboaie ucigand copii, femei si batrani? Asta tinand cont si de faptul ca din 2015 Israelul nu mai administreaza Gaza. La 7 octombrie nu Israelul a atacat si a ucis evrei ci peste 3000 de arabi. Poporul roman are o vorba: "hotul cu un pacat si pagubasul cu zece". Toata lumea vorbeste aiurea ca sunt omorati palestinieni. Ia sa puna palestinienii mana pe arme si sa-i ucida pe teroristi si sa vedem atunci.

| KovacsB a răspuns:

Evreii inca incearca dupa mii de ani sa puna mana pe pamantul fagatuintei promis de asa zisul Dumnezeu.
Daca asa zisul Dumnezeu nu s-a tinut de cuvant ei incearca prin alte miljoace sa puna mana pe acel teren.
Apoi istoria este scrisa de invingatori.

| gabriela2201 a răspuns:

Nu tot poporul face parte din Adunarea de Stat si faptul ca i-a ales Dumnezeu pe timpul lui Moise cand nu erau criminali, mult inainte de Iisus sa vesteasca popoarelor vecine despre existenta Sa, nu inseamna ca de 2000 de ani incoace sunt privilegiati, ca tot ei l-au respins pe Iisus si invataturile Sale. Sunt un popor ca oricare altul acum din zona Orientului mijlociu, nimic special cu ei. Daca Dumnezeu le-a spus clar: nu va intoarceti in Israel pana ce nu vine Fiul a doua oara, si multi din ei tot s-au dus si au infiintat statul criminal, despre ce vorbim?